Nieuwe apparatuur bij het Heineken Reken centrum Bij de foto's: 1 Het rekencentrum te Rotterdam, dat bijna negen jaar geleden in gebruik werd genomen. 2 De centrale verwerkingseenheid (IBM 370/145). 3 Een overzicht van een deel van de computerruimte. 4 De oude schijfeenheid 2319. 5 De nieuwe 3340 schijf. Eind vorig jaar is bij het Heineken Rekencentrum, bijna onmerkbaar voor de vele gebruikers, de oude centrale verwerkingseenheid (IBM 360/40) ver vangen door een nieuwe (IBM 370/ 145). Alvorens nader in te gaan op de apparatuurontwikkeling is het wellicht nuttig voor hen, die uitsluitend het H.R.C. kennen vanwege de maande lijkse door de computer vervaardigde inkomstenspecificatie, in kort bestek afdelingsgewijs de belangrijkste activi teiten op te sommen binnen het cen trum. Activiteiten In het computercentrum zelf vindt de verwerking plaats (in 24-uur continu dienst gedurende de werkdagen) van alle operationele programma's. In de taal van het rekencentrum heet dat 'een programma draaien'. Dit kan zijn geautomatiseerde administraties ten behoeve van het grootboek; lonen en salarissen; een informatiesysteem voor commercie; produktie; planning enzovoort. Alle gegevens verstuurd aan het rekencentrum worden via de afdeling voorbewerking meestal doorgegeven aan de ponskamer, waar de gegevens worden vastgelegd. Op de afdeling nabewerking worden alle computerverslagen en overzich ten gereed gemaakt voor verzending aan de ongeveer 1200 gebruikers. Centrale verwerkingseenheid Alhoewel ten opzichte van de oude centrale verwerkingseenheid geen op zienbarende technische verschillen zijn te signaleren heeft de 370/145 twee grote voordelen: - een virtueel geheugen - betere koppelingsmogelijkheden met diverse soorten snellere rand apparatuur. Virtueel geheugen Wat is een virtueel geheugen? De technische kant buiten beschouwing latend kunnen we de betekenis van De afdeling operationele program mering verzorgt de ontwikkeling van ondersteuningsprogramma's (ook wel software genoemd) en houdt zich samen met de afdeling informatie coördinatie bezig met het aanpassen van bestaande programma's aan nieuwe bedrijfsomstandigheden. De laatste afdeling onderhoudt hier over ook de contacten met de gebrui kers. Tevens verzorgt zij onder andere de service aan derden en controle op de juiste verwerking binnen het reken centrum. Tot slot de afdeling systeembouw. Deze groep ontwikkelt samen met de gebruikers nieuwe computersystemen en de programmering hiervan. Totaal werken op het centrum 58 mensen.

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 4