Bij de foto's: 1 Een aantal medewerkers van Heineken's Indone sische Bierbrouwerij Maatschappij te Surabaja, afgebeeld in het nummer van augustus 1950 ter gelegenheid van het afscheid van de heer K. Mulder, hoofd van de administratie. Enkele voorpagina's van het Clubnieuws, de voorganger van Vers van 't Vat. Revues in Rotterdam, een tijd waaraan veien met weemoed terugdenken. Hier de Schotse finale van het ballet bij het zilveren jubileum (in 1952) van jhr P. R. Feith, onze latere voor zitter van de Raad van Commissarissen. We herkennen geheel links Rietje Kleingeld-Aanen, die in liedjes en sketches in die jaren faam verwierf. Deze revue heette: 'Da's een Feit(h)'. Zij die ooit de pennevruchten van dit drie tal lazen, weten dat dit onafhankelijke blaadje, ofschoon bescheiden van uiterlijk, vol geest en humor stak. Het laatst ver schenen nummer bevatte dan ook weinig juichkreten over de nieuwe situatie. Toch heeft met name Van der Zwaai tal loze bijdragen geleverd aan Vers van 't Vat, maar hij was te veel de artistieke vrijbuiter om zich op den duur thuis te voelen in de meer conformistische opzet van het nieuwe personeelsblad, zoals dit zich in de loop der jaren ontwikkelde, maar overigens in zijn eerste tijd nog duidelijk een blad was dóór en vóór het personeel. Later is het accent steeds meer op vóór komen te lig gen, wat nog wel eens wordt betreurd door de actievelingen onder de lezers. In het eerste nummer een inleiding van dr H. P. Heineken, wijs èn inspirerend. Ook een opsomming van tientallen be stuurders van verenigingen binnen wat toen H.B.M. heette. De meesten zijn nu ge pensioneerd of overleden, maar wij zien dan ook al de namen van J. Oosterbroek, nog steeds actief, en van H. van Hoorn, onze Bossche chef de bureau, toen secre taris/penningmeester van de Rotterdamse tafeltennisclub. En van Henny van der Meer, destijds in Rotterdam bestuurslid van Heineken's balletgroep en nu als mevrouw Stil via haar man nog altijd met de Heineken commercie verbonden. In de eerste nummers komen we vaste medewerkers tegen als Vestergaard (die met een ster ondertekende), 'Gerrit', na tuurlijk vdz(waal), maar ook een Loeke d'Havenloze uit Brussel. In de eerste tijd zien we ook bijdragen van Van der Eijk uit Soerabaja (nu directeur Pensioenfonds) en onze latere directeur De Rijke, vanuit Singapore. Aan de verschijning van Vers van 't Vat werd aandacht besteed in 'The Windmill', het blad van Van Münching, dat toen werd en nog wordt verspreid onder alle leden van de verkooporganisatie in de Verenigde Staten en dat dus zijn zilveren jubileum al achter de rug heeft. Wat opvalt als je die eerste jaargangen met hun tweekolomsindeling nog eens doorbladert is de grote verscheidenheid, toen al. Behalve nieuws van de vele perso neelsverenigingen ('Kom daar nou ereis om', laat Hildebrandt een van zijn schep pingen al in de Camera Obscura zeggen) zien we veel bijdragen uit het buitenland: 12

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 12