Burgemeester Detmers met de miniatuur gouden wieg. waarvan een close-up hier boven is afgebeeld. de heer Heineken drukte Prins Bernhard op een knop, waarna het licht in de zaal doofde. Het gordijn ging open. Er kwam een groot wit scherm te voorschijn, waarop beelden werden geprojecteerd van de journaalfilm, die 17 jaar geleden was gemaakt bij de opening door Prins Bernhard van de brouwerij in Den Bosch. Volgend op het moment, dat een vork heftruck met een kleine bar, waarachter de bekende acteur Luc Lutz zichtbaar was, op het filmdoek recht op het publiek afstevende, gingen de lichten weer aan en kwam dwars door het witte scherm de vorkheftruck werkelijk de zaal in rijden. Hoog in de lucht, achter de tap Luc Lutz in levende lijve, die ter wijl de vorkheftruck de bar liet dalen enkele pullen vulde met bier uit de nieuwe brouwerij. De heer Heineken bood de Prins de eerste pul aan, waarna zij samen een dronk uitbrachten. De Heineken Fanfare zorgde inmiddels tot aller verrassing voor een zeer toe passelijke nieuwe mars, gebaseerd op de bekende jingle „Heerlijk helder Heineken". Terwijl de fanfare in gezel schap van zijn mascotte, de Heineken bok, door de zaal paradeerde, keken Prins Bernhard en de heer Heineken toe. traagd, want hierbij dient men zich te realiseren dat over 25 jaar de behoefte aan oppervlaktewater tenminste zal zijn verdrievoudigd". Tenslotte waarschuwde hij voor de ge vaarlijke gevolgen van het huidige fis cale afschrijvingssysteem. „De totale investering in het brouwerij gedeelte heeft ruim 200 miljoen gulden bedragen, zodat per arbeidsplaats vijf honderdduizend gulden is geïnvesteerd. Dit betekent dat, indien het huidige in flatietempo zich onverhoopt zou voort zetten, over acht jaar 1 miljoen gulden moet worden geïnvesteerd voor een identieke arbeidsplaats. Aan de hand van deze cijfers zal het een ieder duide lijk zijn hoe verwerpelijk, maar ook hoe gevaarlijk het huidige fiscale afschrij vingssysteem is, dat immers berust op aanschaffings- en niet op vervangings waarde. Het gevolg is namelijk, dat de industrie niet of niet tijdig genoeg tot vervangingsinvesteringen zal kunnen overgaan, hetgeen directe repercussies zal hebben op de werkgelegenheid". Burgemeester Detmers van Zoeter- woude zorgde met een geestige speech voor een vrolijke noot. De heer Detmers, die veronderstelde, dat de naam „Barrepolder" in de volks mond wel in „bierpolder" zou verande ren, verklaarde onomwonden hoe blij het gemeentebestuur vanaf het eerste begin is geweest met de belangstelling van Heineken om een brouwerij in Zoe- terwoude te vestigen. „Aanvankelijk werd overwogen hier een elektrische centrale te bouwen. Maar daar hadden wij overwegende bezwa ren tegen. Bovendien, het hoogspan ningsnet dat dan het landschapsbeeld zou aantasten, stond ons als een schrik beeld voor ogen. De gemeente zag lie ver een brouwerij, een levend element wat werk betreft, dan een doodse cen trale". Burgemeester Detmers prees de har monie, waarin het bedrijf tot stand was gekomen. „Onze eerste vreugde is nooit getemperd. Wij hebben nooit het gevoel gehad te worden „overruled". Bierbrouwers zijn blijkbaar prettige mensen. Ik hoop, dat het zo zal blijven". De eerste burger van Zoeterwoude be nadrukte tot slot, dat werkgelegenheid een hoog goed is: de basis voor wel vaart en welzijn. Als aanvulling op de intensieve groen voorziening buiten op het Heineken ter rein bood de burgemeester voor binnen in de hal van het kantoor enkelespeciaal ontworpen plantenbakken aan. Toen volgde het belangrijkste ogenblik: de officiële opening. Op uitnodiging van Links: Een toast op de nieuwe brouwerij. Onder: De Prins en zijn gastheren aan de lunchtafel.

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 6