Hij vervolgde: .Koninklijke Hoogheid, ik stel het buitengewoon op prijs dat u zich bereid hebt verklaard vandaag onze gast te zijn en de openingshande ling te willen verrichten. De totstand koming van deze brouwerij betekent opnieuw een hoogtepunt in de meer dan honderd jaar oude geschiedenis van onze onderneming. Het is op deze plaats, dat ik tot uit drukking wil brengen, dat dit alles voor al mogelijk is geweest door de inzet van al diegenen, die sinds 1864 voor het Heineken concern hebben gewerkt. In 1958 genoten wij reeds de eer, dat u, Koninklijke Hoogheid, onze brouwerij te 's-Hertogenbosch officieel in ge bruik stelde. Uw aanwezigheid vandaag zou een aanwijzing kunnen zijn voor de vestiging van een traditie! Hoewel het brouwen van bier is geba seerd op een eeuwenoud principe, wor den steeds nieuwe technieken ontwik keld, vooral ten aanzien van de proces beheersing, die optimaal tot hun recht konden komen in de ruime en moderne opzet van deze brouwerij. Onze uitge breide kennis op het gebied van de produktie van kwaliteitsbieren, die wij in de loop van vele jaren nationaal en internationaal hebben verworven, vond in deze nieuwe eenheid zijn toepassing. Toen wij besloten tot de bouw van een nieuwe brouwerij stond ons een opzet voor ogen van bedrijfsgebouwen, ge groepeerd in een parkachtig landschap en niet in de vorm van één massief bouwwerk. Deze zogenaamde 'open planning' geeft een ruimtelijke beleving, zowel voor hen die hier werken, als voor diegenen, die het complex van buitenaf bezien. Een goed ecologisch evenwicht is volgens ons weer ontstaan door handhaving van bestaande en aanleg van nieuwe waterpartijen, alsmede door beplanting op ruime schaal. De historie van deze polder gaat vele eeuwen terug. Op dit terrein bevinden zich nog de funderingsresten van het uit 1321 daterende Kasteel te Zwieten, waarvan de slotgracht nog bestaat. In de nabijheid daarvan zou volgens een legende eens een gouden wieg zijn ver zonken. Men betaalde aan de boer, aan wie dit land toebehoorde, een dubbeltje om te mogen graven naar dit kleinood. Wij hebben dit recht ook ver kregen, maar het heeft ons aanzienlijk méér gekost. Niettemin zijn wij van oordeel, dat de investering in dit project een goede is geweest. Het beeld dat ons voor ogen heeft gestaan, is werkelijkheid gewor den. Daar zijn wij trots op. En daarom verheugen wij ons u vandaag te mogen laten kennismaken met deze fonkel nieuwe aanwinst", aldus de heer Hei neken". Vervolgens nam de heer Van Marwijk Kooy het woord. Hij schetste de achtergronden, die hebben geleid tot de bouw van dit nieuwe complex en ging dieper in op een aantal specifieke facetten van deze brouwerij. Hij bracht dank aan al degenen, die in goede samenwerking aan de opbouw van dit bedrijf hebben meegewerkt. De heer Van Marwijk Kooy wilde niet nader ingaan op het huidige onderne mingsklimaat, omdat daar al veel over Met een druk op de knop stelde de Prins het openingsgebeuren in werking. kwam de vorkheftruck, met hoog in de lucht Luc Lutz achter een kleine bar, werketiik de zaal inrijden. 4

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 4