BIERVERBRUIK NEEMT TOE Het bouwen om te brouwen is niet in eerste instantie doorslaggevend ge weest om het nieuwe bedrijf van Heineken in Zoeterwoude te stich ten. Maar het brouwen én verkopen samen met de noodzaak up to date te blijven. Een kwaliteitsprodukt kan alleen tot stand komen met een belangrijke technische kennis. Alle know how, die Heineken in de loop der jaren nationaal en internationaal heeft opgedaan op het gebied van pro- duktie van kwaliteitsbieren, is in dit nieuwe complex ondergebracht ten einde op deze wijze te trachten de beste kansen te scheppen om de ontwikkelingen van de markt vóór te blijven. De produkten Heineken en Amstel hebben in de loop der jaren dankzij de groeiende welvaart, de groei van de bevolking, de ontstane wijzi gingen in levenspatronen en niet in het minst dankzij de aanvaarding van deze produkten door consumenten over de gehele wereld, een steeds grotere markt verworven. Heineken gelooft in staat te zijn de verkopen in de komende jaren te kunnen blijven uitbreiden. Met de nieuwe vestiging in Zoeterwoude is weer een stap gezet in de richting van het con tinueren van de commerciële slag vaardigheid van Heineken in de Nederlandse en internationale biermarkt. De ontwikkeling van de wereldbier- consumptie zal zich, naar verwacht wordt, voortzetten. Export geschiedt naar een 170-tal markten, die velerlei eisen aan verpakkingen en etikettering stellen en hun eigen warenwettelijke voor schriften hebben. Aanpassen aan die markt onder behoud van onze tech nische kwaliteitseisen is een levens voorwaarde voor de export. Maar het is vooral van belang daar waar zich een trend voordoet, de ontwikke lingen vóór te zijn. Om op de hoogte te blijven van wat er leeft reizen de exportmedewerkers van Heineken jaarlijks de gehele wereld rond. Hetzelfde geldt voor de technici van Heineken, die ook tot taak hebben de vinger aan de pols van de ontwikke lingen te houden, waar in de wereld die zich ook voordoen. Er wordt niet alleen geëxporteerd. Ook in het buitenland worden op vele plaatsen zelfs onze merken bier gebrouwen. Het spreekt vanzelf, dat het daar gebrouwen bier van even hoogwaardige kwaiiteit dient te zijn. Daarom geschiedt het brouwen onder directe technische supervisie van Heineken. Het praktisch zuivere effluent wordt door een lange pijpleiding afgevoerd naar 't Korte Vlietkanaal voorbij Leiden. De kosten van de zuiveringsinstallatie, inclusief de pijpleiding, hebben onge veer 20 miljoen gulden bedragen, een tiende deel van de totale stichtings- kosten van het brouwerijgedeelte. Blijven tenslotte over ter bezichtiging in de zuid-oosthoek van het terrein de „Barremolen" uit 1657, die inmiddels is gerestaureerd. En in het westelijk gedeelte het kantoor- en het ontvangst gebouw. Het postagentschap. Kantoorgebouw Heineken wilde .vermijden, dat het kan toorgebouw als hoogbouw zou worden ontworpen: geen schijf in de ruimte dus. Mede hierdoor ontstond een gebouw, dat uit twee vleugels bestaat: één van vijf en één van twee lagen. Het geheel is 45 graden gedraaid ten opzichte van de brouwerijgebouwen, waardoor het vrijer van zijn omgeving is komen te staan. Er is een uitbreidingsmogelijkheid voor een verdubbeling van de huidige ruimte, waarbij de vleugels in carrévorm rond een patio zijn geprojecteerd. De hoofdconstructie van het kantoor is van gewapend beton. De gevelmateria len zijn van hout, betonplaten met in gestorte witte tegels en witte metalen bekledingsplaten. In het kantoorgebouw zijn gehuisvest de bedrijfsleiding en de administratie van de brouwerij, de afdelingen van Central Engineering en het Techno logisch Centrum, alsmede een aantal technici uit de Divisie Overseas. Zowel het lokale als het centrale labo ratorium zijn in dit gebouw onderge bracht. Er is ook een postagentschap in gevestigd. Naast het kantoorgebouw is een bruin houten ontvangstgebouw opgetrokken voor gasten, die de brouwerij bezoeken. Er is een ruimte beschikbaar met 150 zitplaatsen en een filmzaal voor 55 per sonen. Daar dit gebouw voor velerlei doeleinden geschikt moet zijn is opti male flexibiliteit nagestreefd, zodat het onder andere ook gebruikt kan worden voor een .staande" ontvangst van ongeveer duizend personen. Het ontvangstgebouw wordt omgeven door een recreatiepark van ongeveer 2,5 hectare, waarin onder meer een voetbalveld en twee tennisbanen zijn opgenomen. Zo, dat was dan een bovengrondse wandeling door het Heinekendorp, ge bouwd door hoofdaannemer Visser Smit B.V. te Papendrecht. Wie nog ondergronds zou willen kijken, kan gebruik maken van het 26 km lange buizennet voor de riolering. Maar daar is alleen maar water te zien. 23

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 23