Een van de laboratoriumruimten, hier van de kwaliteitsdienst. De kantine bij het kantoor. Het smaaktestlokaal. brouwwater. Daarnaast vindt toepassing van directe verdamping plaats. De ammoniakcondensors hebben een eigen plaats op het terrein en zijn van een luchtgekoeld type. Dan dient de koolzuurinstallatie te worden genoemd. Compressoren com primeren de uit de gistkelder aan gevoerde gasvormige C02, waarna deze in vloeibare vorm wordt opgeslagen door middel van een tweetraps ammoniak-koelsysteem in twee verti cale C02-opslagtanks met een inhoud van 133 m3 elk. Opslag temperatuur is 25 °C. Het C02 wordt in gasvorm naar de verschillende brouwerijafdelingen gedis tribueerd. Hiertoe dient het vloeibare C02 weer te worden verdampt. Verdam - ping geschiedt met behulp van stoom en glycol als warmteoverdrachtmiddel. Alle processen in verband met de ener gievoorziening worden geregeld en be waakt vanuit de centrale wacht in het energiegebouw. Dit gebouw is voorzien van een 48 meter hoge schoorsteen, nu het hoogste punt van de brouwerij. Zuivering afvalwater In de noordoosthoek van het terrein bevindt zich de installatie voor de zuive ring van het afvalwater. Bij de aankoop van het terrein was met de autoriteiten overeengekomen, dat Heineken een eigen zuiveringsinstallatie zou bouwen. Voor de technici van Heineken was dit echter een nieuw werkterrein. Omdat bovendien de eisen van de overheid zeer hoog gesteld waren, werd besloten om samen met het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey een kleine proef Tekenkamer met rechts op de voorgrond de maquette van het brouwhuis. installatie te bouwen bij de Heineken brouwerij in Den Bosch. Het is ongetwij feld voor een groot deel aan dit onder zoekingswerk te danken, dat de grote installatie in Zoeterwoude, die verge leken kan worden met die van een stad van 120.000 inwoners, vrijwel vanaf de eerste dag goed heeft gefunctioneerd. Bij het proces dat het vuile water voor meer dan 99 procent zuivert wordt gebruik gemaakt van twee oxydatieslo- ten, met een inhoud van 3000 m3 elk. Zuurstof wordt in het water gebracht door middel van puntbeluchters. Deze zijn in hoogte verstelbaar om de mate van beluchting te kunnen regelen. Ver der staan opgesteld twee nabezinktanks met een diameter van 32 m, waar effluent en slibhoudend water gescheiden worden. De overmaat aan slib wordt door een slibindikker op 3 procent droge stof gebracht en met bandfilter- pers tot droge koek (18 procent droge stof) verwerkt. In het slibverwerkingsgebouw staat, be halve deze bandpers, nog een filterpers om filterkoek van de helderbierfiItratie en kalk uit de waterbehandeling samen met zuiveringsslib tot een droge massa te verwerken. 22

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 22