Verticale gisttanks, in de wandeling Apollo's genoemd. Rechts op de achtergrond het silogebouw. aangebracht. De groepering van de kleuren is zodanig, dat de gevels, waarop weinig zonlichtreflectie moge lijk is, heldere, lichtwerkende kleuren hebben, terwijl de andere meer blauw kregen. Deze kleurenafwerking levert een onderverdeling op, die de grote gevelvlakken een vriendelijker maat geeft en een kleurig samenspel met de emballagestapels op het buitenterrein bewerkstelligt.De gladde tegels weren bovendien de gemakkelijk optredende vervuiling onder de vensters. Het silogebouw van de noordzijde gezien. Delen van de gebouwen, zoals de lager- kelder en de trappehuizen, zijn bekleed met stalen golfplaten met een helder witte kunststoflaag. Waar licht van bovenaf van belang is zijn shedkappen ontworpen. Op oog hoogte zijn ramen aangebracht, waar door men het landschap en de ruimte tussen de gebouwen rondom de Wei- poortsche Vliet kan beleven. De meeste bedrijfsgebouwen hebben een goothoogte van 10 meter; bij het lagerkeldergebouw is deze 25 meter. Het totale dakoppervlakte van de be drijfsgebouwen bedraagt 40.000 m2. Gezicht -vanaf de verticale gisttanks- op de noordoostzijde van het kantoor. Linksonder de loopbrug, die de verbinding vormt tus sen het kelder/dienstgebouw en het kantoor. Daarvóór bevindt zich de kantine; rechts op de foto het ontvangstgebouw. Rondgang Na zoveel informatie wordt het eindelijk eens tijd een rondgang te maken over het uitgestrekte terrein om te genieten van de weidsheid en de ruimte, de natuur, de architectonische schoonheid van de gebouwen, de indrukwekkende technische vernuftigheden en de speel se doorkijkjes. Laten we beginnen achter op het terrein, aan de noordzijde, tegen de Hoge Rijndijk, waarde bedrijfs gebouwen zoveel mogelijk aan het oog worden onttrokken door een speciaal aangebracht talud, dat ook een belang rijke functie vervult in de geluidswering. Daar staat het silogebouw, met bijna 40 meter het hoogste bedrijfsgebouw in het witte Heineken dorp. Het silo gebouw is samengesteld uit zeshoekige cellen, gegroepeerd in honingraatvorm. Er zijn 16 cellen van 300 ton en één cel van 150 ton. In dit silogebouw wordt mout opgeslagen. Aanvoer daarvan ge schiedt per vrachtauto maar is in de toekomst ook per trein mogelijk. Er zijn twee ontvangstinstallaties, één voor mout en één voor ongemout. De capaciteit is 40 ton per uur elk. Een aantal silo's wordt gebruikt als doseer- cel. Onder deze cellen zijn doseersluizen geplaatst teneinde het gewenste mout- mengsel te kunnen samenstellen. Na dosering volgt reiniging van mout en transport naar de malerij. Alle transport in het silogebouw en naar de malerij geschiedt door middel van mechanische transporteurs. In de malerij wordt de benodigde hoeveelheid mout afge wogen en vervolgens verwerkt. Er zijn twee moutmolens elk met een capaci teit van 7,5 ton per uur opgesteld. Vóór het malen wordt de mout met stoom bevochtigd. Een kijkje in het brouwhuis vanaf de begane grond. Brouwhuis met daarachter het silogebouw. 17

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 17