DE NIEUWE HEINEKEN BROUWERU IN ZOETERWOUDE Het nieuwe brouwerijcomplex van Hei- neken ligt in het hart van de Randstad. Een speels wit dorp in een oase van rust en groen, in een landelijk decor zoals er, ondanks de toenemende ver stedelijking van de Randstad, gelukkig nog vele zijn. De architectengemeenschap Van den Broek en Bakema heeft het industrie park met de grootste zorg in dit karakte ristieke Zuidhollandse polderlandschap geprojecteerd. Om het landschappelijk karakter zoveel mogelijk te handhaven werden bestaande objecten, zoals de Weipoortsche Vliet, een zijriviertje van de Oude Rijn, dat het terrein op natuur lijke wijze in tweeën splitst, de funde- ringsresten van het vroegere huis van de adellijke familie Van Zwieten en de hoefijzervormige slotgracht alsmede de „Barremolen" uit 1657 gespaard. Door spreiding van de verschillende gebou wen werd voorkomen, dat het één massief bouwcomplex zou worden. Bovendien werd veel ruimte voorgroen- voorzieningen gereserveerd. Een opmerkelijke inrichting dus van het landelijke Heineken dorp, waar veld- leeuwerikjes van de hoogste toren blazen en waar konijntjes haasje-over spelen. De belangrijkste eenheden met silo's, brouwhuis, dienstgebouw, gisttanks, keldergebouw, bottelarij en energie- dienst zijn rondom de Weipoortsche Vliet gesitueerd. De verbinding tussen de hoofdafdelingen wordt gevormd door bovengrondse loopbruggen met daarboven leidingbruggen. Zij lijken op vliegveldslurven en geven het moderne parkdorp een science fiction-achtige aanblik. Alle gebouwen zijn uiteraard ook via wegen bereikbaar, die een totale lengte van 7,5 kilometer beslaan. De ingang van het complex ligt aan de Burgemeester Smeetsweg. Op de toe gangsweg, die de naam draagt van dr. H. P. Heineken, de vader van de huidige voorzitter van de Raad van Bestuur, wordt het verkeer al direct gescheiden in grondstoffenwagens, tankwagens, biertransporten, auto's van kantoorbezoekers, enzovoort. De vrachtwagens gaan via de portiers loge het terrein op. Bezoekers voor het kantoor slaan voor de portiersloge af naar het enigszins lager gelegen parkeerterrein voor 450 auto's. Daar is de ingang naar het kantoorgedeelte en de laboratoria. Via een smallere weg komt men bij het ontvangst- en recrea tiegedeelte met park, sportterreinen en waterpartijen, dat als een soort mini- delta de verbinding vormt tussen Wei poortsche Vliet en Oude Rijn. In het gesloten wegencircuit op het brouwerijterrein bevinden zich twee bruggen over de Weipoortsche Vliet. Onder een van deze bruggen bevindt zich een kelder, waarin dieselpompen staan, die de brandleiding op het terrein en de sprinkler-installatie in de ge bouwen van water voorzien. Over het gehele terrein vindt men aansluitpunten op de brandleiding zodat in geval van brand snel kan worden opgetreden. Stramien De gehele brouwerij is ontworpen op een stramien van 1.20 x 1.20 meter, het geen wil zeggen dat de oppervlakte van de diverse eenheden telkens in veel vouden daarvan is uitgevoerd. De ver schillende bedrijfsgebouwen zijn op- Gezicht op het kantoor en een gedeelte van de bedrijfsgebouwen. Op de voorgrond de Van Zwietenplas. Groeimogelijkheden Ruimte genoeg voor de nieuwe brou werij in Zoeterwoude om te groeien in de toekomst. Momenteel is onge veer 15 procent van de totale terrein oppervlakte (78 ha) bebouwd. De begincapaciteit van de brouwerij is 1,5 miljoen hl per jaar, of beter gezegd ongeveer 30.000 hl per week. Deze capaciteit kan in fasen worden uitgebreid tot het acht a tienvoudige. Hoe de brouwerij er dan uit zal zien is vastgelegd in een maquette met een oppervlakte van 36 m2. Het terrein kan zonodig een aan sluiting krijgen op het spoorwegnet via de langs het terrein lopende lijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Verder is een haven met verbinding naar de Oude Rijn geprojecteerd voor een mogelijk transport per schip in de toekomst. getrokken uit een constructie van staal. In totaal werd hiervoor 5100 ton staal verwerkt. Voor het kantoor- en laboratorium complex, alsmede voor de silo's is beton gekozen. Alle gebouwen hebben een overspan ning van 24 meter en een spantafstand van 19.20 meter. De wanden bestaan in hoofdzaak uit prefab-betonpanelen met uitgewassen grind, al of niet voorzien van vensteropeningen. Gemiddelde grootte: 4.80x2.40 meter. Om het geheel een plezierig aanzien te geven zijn rond de vensters van de bedrijfs gebouwen kleurmozaïeken van glazuur- tegels in oranjerood, geel en blauw Trappehuis aan de zuidzijde brouwhuis. E van het 16

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 16