Heineken Bier Gouden wieg EERSTE TANKAUTO VOOR BOTTELARIJ ZOETERWOUDE 7 MAART 1974 De nieuwe brouwerij van Heineken staat op legendarische grond. Vele generaties in Zoeterwoude hebben zich bezig gehouden met het verhaal, dat op dit terrein een gouden wieg moet zijn verborgen. Een vroegere eigenaar van de grond heeft het lange tijd opengesteld voor de bevolking om er tegen betaling van tien cent te graven. Het leverde hem een aardige duit op, maar de wieg bleef onvind baar en zal dat ongetwijfeld tot in lengte van dagen blijven, want tijdens grondwerkzaamheden, die vooraf gingen aan het opspuiten van het terrein, is ook geen spoor van de legendarische wieg gevonden. De bodemgesteldheid van het polder gebied maakte veel heiwerk nood zakelijk. Er gingen daarom 3.562 prefab- betonpalen de grond in, in lengte variërend van 16 tot 20 meter en met een draagkracht van ongeveer 60 ton elk. Voorts 490 vibro-palen, met een draag kracht van elk 120 ton, voor de hoge gebouwen zoals de lagerkelder, de gistkelder en het silogebouw. Op 7 oktober 1972 werd het hoogste punt bereikt: 39,85 meter. Het ging hier om het silogebouw. Een object, dat op bijzonder spectaculaire wijze van de grond kwam. Er werd 13 dagen en nachten continu aan gewerkt. En toen stond de betonnen honingraat 16 silo's in de vorm van een zeshoek er. Voor de opbouw werd gebruik gemaakt van een glijbekisting, die steeds nadat het beton hard genoeg was, werd opge trokken. Ook de staalvlechters, die de bewapening verzorgden, gingen in een zelfde tempo mee omhoog. Mevrouw E. Wessels-Mager, directie secretaresse, plantte op 28 februari 1973 Het eerste bier Huis te Zwieten De eerste boom de eerste boom: een Prunus Avium of wel Zoete Meikers. Een gebeurtenis waaraan bijzondere aandacht werd geschonken, omdat het brouwerij- complex het aanzien zou krijgen van een industrieel parklandschap. De eerste boom werd gevolgd door 1.000 andere bomen en 42.000 struiken, waaronder enige hopplanten. Begin mei 1973 werden perschipen met diepladers de eerste van de 88 halve lagertanks en 10 gisttanks aangevoerd. Kolossale gevaarten, respectievelijk 17,5 en 22 meter lang, met een inhoud van 4.000 hectoliter. Een nieuw hoogtepunt vormde op 7 maart 1974 de aankomst van de eerste tankauto met314 hectoliter bier, afkom stig uit de brouwerij in Rotterdam. Dat betekende, dat de bottelarij kon begin nen. Twee dagen later waren de eerste honderdduizend 30 cl flesjes reeds gevuld. In september 1974 kwam het eerste brouwsel gereed. Op 18 april jl. tenslotte volgde het laatste hoogtepunt: de officiële opening. Hoe dat gebeurde staat elders uitgebreid in dit extra nummer. De Barremolen 15

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 15