HOE HET ONTSTOND EN TOT STAND KWAM Bouwen en brouwen in de Barrepolder De nieuwe Heineken brouwerij is er. Maar dat hij er niet vanzelf is gekomen moge blijken uit het feit, dat de plannen reeds uit de zestiger jaren dateren. Om precies te zijn: de beslissing om het Rotterdamse bedrijf elders te vestigen werd genomen in 1969. Aanvankelijk was het de bedoeling een nieuwe brouwerij te bouwen op de plaats van de inmiddels honderd jaar oude vestiging in de havenstad. Toen echter duidelijk was geworden, dat renovatie en uitbouw van het Rotterdamse bedrijf zowel uit verkeerstechnisch als uit milieutech nisch oogpunt de brouwerij lag midden in de stad voor de toekomst geen ideale oplossing zou bieden werd besloten tot nieuwbouw elders. Boven dien was het duidelijk, dat ook in de brouwindustrie de noodzaak tot schaal vergroting zich zou voortzetten en het betrekkelijk kleine terrein in Rotterdam (4 ha) bood hiertoe onvoldoende gelegenheid. Nadat verschillende mo gelijkheden onderzocht waren werd in Zoeterwoude een terrein gevonden, dat bijzonder geschikt was. Midden in de Randstad, niet te ver van Rotterdam (ongeveer 30 km), in de nabijheid van grote verkeerswegen (de E10, Rotter dam-Amsterdam, ligt op 2 km afstand), een spoorlijn (Leiden-Utrecht) en open water (Oude Rijn). Mèt de mogelijkheid tot het verkrijgen van voldoende water van behoorlijke kwaliteit en het op eenvoudige wijze afvoeren van ge zuiverd afvalwater. Het terrein in Zoeterwoude is 78 hectare groot en had reeds een industriebe stemming. Voor het ontwerp en de bouw van de nieuwe brouwerij ging Heineken in zee met de architectengemeenschap Van den Broek en Bakema vanwege de architectonische en de stedebouw- kundige kwaliteiten van deze groep en het ingenieursbureau Dwars Hee- De eerste paal Brouwerij Rotterdam naar elders... derik en Verhey B.V. vanwege de ervaring van dit bureau op het gebied van industriële projecten. Alle werktuig bouwkundige, respectievelijk elektro technische en regeltechnische behoef ten, nodig voor het produktieproces, zouden worden ontwikkeld door Heineken Centrale Engineering en Heineken Technologisch Centrum. In de Nederlandse planologie wordt op het ogenblik veel gedaan om het even wicht in de natuur te behouden of zelfs te verbeteren. In het bijzonder geldt dit voor de Randstad Holland. Deze ont wikkeling vroeg om veel overleg op ge meentelijk, gewestelijk en provinciaal niveau. Omstreeks de jaarwisseling 1969 -1970 vonden de eerste gesprekken plaats met de gemeente Zoeterwoude over een bestemmingsplan, waarin de activiteiten en de bouwplannen, die mogelijk waren op dit terrein (de ,,Barrepolder"), geregeld werden. Op 21 april 1971 werd dit bestemmingsplan door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland goedgekeurd. Op 5 maart 1971 vond ten overstaan van mr. J. M. M. Koeken, kandidaat-notaris te Leiderdorp, de overdracht plaats van de grond van de gemeente Zoeterwoude aan Heineken. In juni 1971 begonnen de eerste graafwerkzaamheden: de aanleg van grondophogingen, de zogenaamde perskaden", die nodig waren bij het opspuiten van het terrein met 500.000 m3 zand vanuit het negen kilometer verder op in aanleg zijnde recreatiegebied ,,De Vlietlanden" bij Leiden. Tijdens de graafwerkzaamheden stuitte men op een oud, gemetseld funderings werk. Een overblijfsel van het poort gebouw, dat bij het Huis te Zwieten hoorde. Een kasteel, dat midden in de weilanden stond, opongeveer600 meter van de Hoge Rijndijk. Huis te Zwieten stamhuis van een geslacht, dat de gemeenschap veel vooraanstaande be stuurders heeft geleverd was in 1312 al bekend als Hollands leen. Het gebouw is in de loop der eeuwen verbouwd tot een weelderig landhuis met grote raam - partijen en rijk-aangelegde tuinen. In 1805 werd het afgebroken. Het puin van de fundamenten werd gebruikt voor de aanleg van de weg Den Haag-Gouda. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, die reeds eerder on derzoekingen had verricht in de Barre polder, kwam weer kijken, toen de dragline op de fundering van het poort gebouw was gestoten. Zaken van arche ologische waarde men hoopte een aantal Romeinse bewoningsresten te vinden— werden echter nauwelijks naar boven gebracht. Op 22 november werd de eerste paal geslagen. Een man, die zeer nauw be trokken was bij de Zoeterwoudse acti viteiten, ir. J. M. van Rossem, thans adjunct-directeur, verrichtte die hande ling. Silogebouw op hoogte 14

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 14