PAPIER ALS KOSTENFACTOR, AL KOST HET NIETS Dit klinkt gek, maar het is wel zo. Al zouden we (was het maar waar) niets hoeven te betalen voor ons papieren gereedschap, dan nóg kan het veel kosten. Het kost namelijk bewerkingstijd, arbeidstijd: invullen, doorgeven, transport, controleren, raadplegen, overnemen, opbergen, terugzoeken. Telkens als dit onnodig gebeurt, of als dit gebeurt met slecht gereedschap, dat fouten maken in de hand werkt, hebben we niet alleen de kostprijs van het papier verspild, maar ook onnodige kosten veroorzaakt. Want het werkt door in andere zaken zoals mappen, kasten, archiefruimte, of het veroorzaakt storingen in de informatiestroom en in de administratieve produktie. Twee duidelijke redenen om de papierverspilling te bestrijden dus: - een zekere mate van schaarste en dus stijgende prijzen, - bron van ondoelmatigheid. Beide factoren dragen bij tot stevige kostenverhogingen. WAT KUNNEN WE DAAR TEGEN DOEN? Eigenlijk is het antwoord op de vraag wat we tegen onnodige kostenverhogingen kunnen doen nogal eenvoudig: ons gezond verstand gebruiken, iets bewuster met papier omgaan, verspilling ervan voorkomen. Misschien kunnen de volgende praktische tips daarbij helpen. - Maak geen extra kopieën 'in reserve', voor het geval dat ze misschien wel eens gebruikt zouden kunnen worden. Informatie veroudert snel. - Als schriftelijke vastlegging niet is vereist en de afstand niet te groot is, doe het dan per telefoon af, of verzend een kort telexbericht. - Laat van minder belangrijke brieven geen kopieën maken. - Gebruik afvalpapier, of goedkope kladblocs voor notities of berekeningen en niet de veel duurdere schrijfblocs. - Gebruik als dat enigszins mogelijk is, twee kanten van een blad papier. - Bekijk alle namen op verzendlijsten eens kritisch en overleg met betrokkenen of zij nog prijs stellen op de toegezonden informatie. Als u zelf informatie krijgt die u niet (meer) nodig hebt, of die op een andere plek ook gemakkelijk te raadplegen is, meld het dan aan de verzender ervan. - Maak optimaal gebruik van de genormaliseerde papierformaten. Gebruik bijvoorbeeld ook genormaliseerde opbergmiddelen. Het is verspilling een dossier dat uit stukken bestaat van het formaat A4, op te bergen in een foliomap. - Berg blanco papier, formulieren, enveloppen netjes op. Vaak worden ze weggegooid omdat ze onbruikbaar zijn geworden door slordigheid bij het opbergen. - Neem niet te veel in voorraad op de afdelingen. Laat liever regelmatig door het magazijn aanvullen. - Gebruik voor interne post een interne postenvelop, plak of hecht de klep niet dicht, dan kunnen anderen hem ook weer gebruiken. En speciaal voor typewerk: - Verdeel de tekst over een blad papier goed en tracht te voorkomen dat alleen de laatste zin, of de ondertekening, op een vervolgblad moet komen. - Maak bij een kleine typefout niet de hele brief of het hele rapport over. Deze opsomming is zeker niet volledig en u kunt hem zelf misschien nog aanvullen. TOEKOMSTONTWIKKELINGEN Afgezien van deze papierbesparende tips zijn er structurele ontwikkelingen die, behalve een versnelling van de informatie stroom, ook tot doel hebben papier als hulpmiddel in dit proces een minder belangrijke rol te geven. Hierbij denken wij bijvoorbeeld aan bepaalde microfilm toepassingen, in het bijzonder voor computer output, waarbij rechtstreeks vanuit het computer-geheugen de gegevens op een filmbeeld worden gezet, in normaal leesbaar schrift, compleet met eventuele formulierindeling. Dan is er de mogelijkheid tv-camera's en monitors voor onderlinge communicatie te gebruiken waarbij geen documenten behoeven te worden gekopiëerd en verzonden. Deze ontwikkeling is er ook voor het raadplegen van informatie die op microfilm is vastgelegd in archieven en documentatie centra. Verder de onderzoekingen rondom de schrijf- of tekstautomaten. Hierbij wordt de getypte tekst eerst op een beeldbuis of display unit geprojecteerd en daarna pas, als alle fouten en correcties zijn uitgevoerd, met hoge snelheid via een intern geheugen op papier afgedrukt; als het moet ook nog via de telefoonlijn over lange afstanden. Het is natuurlijk wel zo dat dergelijke hulpmiddelen en methoden op den duur zullen moeten leiden tot een algemene kosten besparing. 'Papier hier!' akkoord, we zullen er nooit buiten kunnen, maar we willen wel een beetje dieet houden! 9

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 9