Van Olffen te Hattem: in wijnen advocaat vruchtenwijn en limonades de bedrijfsvoering in drie fabriekjes en zes loodsen verdeeld over Schie dam, Rotterdam en Overschie was verre van ideaal. Vandaar dat drin gend naar een ander onderdak werd uitgezien. Als bij toeval belandde een folder inzake verkoop van de textiel fabriek Tima in Hattem op het bureau van Adriaan Rijks, die er geen gras over liet groeien en het complex begin 1952 kocht. De verhuizing naar Hattem had de nodige voeten in de aarde en heeft in totaal wel ongeveer negen maanden in beslag genomen. Tankauto's kende men in die dagen nog nauwelijks, zo dat de enorme hoeveelheden vruch tenwijn moesten worden overgepompt in vaten van 600 liter, die per auto vervoerd werden. De kolossale eike houten fusten, die een inhoud van on geveer 7.000 liter hadden, werden ge deeltelijk per schip vervoerd. Het laatste traject ging bovendien per paard en wagen. Naast 120 van deze reuzenvaten en vele kleinere vaten, had men ook nog één en een kwart miljoen lege flessen te vervoeren. De officiële opening in 1953 werd vier jaar later gevolgd door het eeuwfeest, dat op uitbundige wijze is gevierd. Slechts één van de gasten heeft ge vraagd naar een bewijsstuk voor dit honderdjarig bestaan, maar naarmate het feest vorderde en hij van het 'vrij Bij de foto's: 1 De heer J. Rijks. 2 Een deel van het terrein wordt in beslag genomen door een grote partij flessen in diverse afmetingen. 3 Enkele roerketels, waarin de advocaat wordt gemaakt. 4 Een klein gedeelte van de opslag ge reed produkt. Op de achtergrond enkele van de in totaal 16 tanks met een in houd van 50.000 liter elk. 5 De krimpfoliemachine. 1 drinken' goed genoten had, heeft ook hij de oprichtingsdatum voor lief ge nomen. De expansie van Van Olffen, deels veroorzaakt door de toenemen de vraag naar wijnen uit het buiten land, noodzaakte in 1966 tot een eerste uitbreiding, die in 1970 door een twee de werd gevolgd. Het grondgebied van Van Olffen in Hattem is ongeveer 3,5 ha groot, ter wijl er nog een optie is op een aan grenzend stuk grasland, in de botte larij staan vijf produktielijnen, te weten drie voor wijn, één voor advocaat en één voor limonadesiroop. De wijnlijnen hebben een capaciteit van achtereen volgens 12.000 flessen per uur, 6.000 flessen per uur en 1.000 flessen per uur, welke laatste lijn alleen gebruikt wordt voor het afvullen van 2-liter- flessen met oor. De advocaatlijn draait 'Ongeveer 5 tot 6.000 flessen per uur en de limonadelijn heeft eenzelfde capa citeit. Opslagtanks voor velerlei produkten zijn er in tal van uitvoeringen en afme tingen. De oude houten fusten, waar van er vele al meer dan honderd jaar oud zijn, werden onlangs verkocht aan iemand in Capelle aan de IJssel, die van plan is ze te gebruiken als tuin huisje of sauna. Uit Rotterdam kwa men enkele tientallen metalen tanks, die tot voor kort in onze brouwerij werden gebruikt en nu voor de opslag in Hattem dienst gaan doen. De groot ste tanks, waarover men bij Van Olffen thans beschikt, hebben een inhoud van 50.000 liter. Alleen al daarvan staan er zestien stuks. Veel ruimte wordt in beslag genomen door de dozen met gereed produkt. Af hankelijk van de omloopsnelheid wor den deze op pallets of in stellingen ge plaatst. De belangrijkste merken zijn Zwarte Kip (advocaat en vruchtenwij nen), Bistro (wijnen), Tenido (sherry) en Orana (limonade-siropen). Daar naast is Van Olffen de belangrijkste leverancier van private labels, dat wil zeggen van produkten die onder merk- 12

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 12