Van Olff te Hattems in wijnen advocaat vruchtenwijn en limonades Sinds augustus 1972 is Van Olffen B.V. te Hattem een volledige dochteronderneming van Heineken. Daar vóór werd reeds op het gebied van marketing, pro- duktontwikkeling en research nauw samengewerkt, omdat Heineken in 1969 een minderheidsbelang in dit bedrijf verwierf. De geschiedenis van Van Olffen gaat echter op zijn minst terug tot 1857, hoewel do cumenten die dit zouden moeten bewijzen bij het bombardement op Rotterdam in mei 1940 verloren zijn gegaan. Uit overleveringen is vastgesteld, dat het in 1857 J. A. van Olffen was, die aan 't Haringvliet, tussen het Witte Huis en het Station Maas in Rotterdam begon met een handel in bier en andere dranken. Op kantoor kwam vervolgens Jakob Rijks, die de zaken voortvarend aanpakte en na een jaar of vier het aan bod kreeg om de zaak over te nemen. 'Je hoeft er niet veel voor te betalen, maar zo lang ik leef wil ik per jaar een x-bedrag hebben', moet er toen gezegd zijn. De heer J. A. van Olffen overleed niet lang daarna. Jakob Rijks was voor die tijd een uitgesproken koop man, die de zaak snel heeft laten uitgroeien. Hij had zeven zonen en één van zijn idealen was, dat zij later allemaal een filiaal zouden beheren. Daar is het in de praktijk niet van gekomen, al heeft één van de zonen een filiaal in Nijmegen wel bijna vijftig jaar beheerd. Daarnaast was het Adriaan Rijks die in Rotterdam in de voetsporen van zijn vader verder ging. Naar de oorsprong van het brede assortiment in wij nen, vruchtenwijnen, limonadesiropen en advocaat kan ook de heer J. Rijks, derde in de lijn van opvol ging en thans verantwoordelijk voor de produktie en dagelijkse leiding van de vestiging Hattem, slechts gissen. Rond 1910 werd een in Arnhem gevestigd advocaatfabriekje gekocht, dat met het merk 'Zwarte Kip' op de markt was en welke naam later in de volks mond het synoniem werd voor Van Olffen. In 1918 werd de vruchtenwijnfabriek Van den Enden in Zierik- zee overgenomen, die twee jaar later werd overge plaatst naar Overschie. Ook de vruchtenwijnfabriek Varossiau in Alphen aan de Rijn sloot zich omstreeks deze tijd bij Van Olffen aan. Na het bombardement op Rotterdam was er van 't hart van Van Olffen nauwelijks meer iets over. Men zocht zijn heil in Overschie, waar enkele panden van een oude scheepswerf werden opgekocht. Maar 11

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 11