IJskarting in één seizoen volwassen sport Primeur in Heineken Schaatsfestijn: In het derde seizoen dat op de Nederland se kunstijsbanen het Heineken Schaatsfes tijn werd gehouden, is ijskarting voor het eerst aan een breed publiek gepresen teerd. Was vorig jaar in Assen de wereld première van deze in ons land ontwikkelde wedstrijdsport uit publieksoogpunt nog niet helemaal volmaakt, in de afgelopen maanden is deze nieuwe racevorm uitge groeid tot een waar spektakel. Als afslui ting van een avond vol marathon- en recreatieschaatsen brachten de miniatuur racewagens, vroeger ook wel skelters ge noemd, voldoende sensatie om vaak en kele duizenden toeschouwers ademloos te boeien. Op het spiegelgladde ijs van de 400 meter banen komen de karts tot verbazingwek kende snelheden, die op het rechte eind de 100 km/uur gemakkelijk te boven gaan. In de bochten wordt van de stuurmans kunst der rijders het uiterste vereist en het gebeurt niet zelden, dat de karts on der wegspuitend ijs in de spin raken. Toch is de greep op het ijs gewaarborgd door kettingen om de banden, voorzien van een stuk of dertig ijzeren pinnen, die vliegens vlug in de ijspiste klauwen. Na twee man ches van vijf minuten plus twee baan- ronden is er doorgaans van de vloer niet veel meer over dan een rafelig spoor, waarin soms bijna vijf centimeter diepe voren zitten. Per avond verschenen er gemiddeld 20 karts tegelijk in de baan, verdeeld over 125 cc-karts zónder en 250 cc-karts mét versnelling. Voor deze laatste klasse was er een totaalklassement over alle wedstrij den, waarin Peter Euser uit Dordrecht zich de sterkste toonde. De manier waarop hij soms dwars door de bochten joeg, sprak het publiek bijzonder aan en bracht de nodige sensatie teweeg. Ook andere op de Heinekentrofee beluste rijders, zoals Dion Kooyman, Aat van Daalen en Fred Flameling, leverden verwoed strijd met elkaar en met de tot dan toe voor hen on bekende piste. IJskarting-promotor Dick Bos, die als spea ker tijdens alle wedstrijden de toeschou wers in de ban van deze nieuwe wed strijdsport bracht, ziet voor ijskarting grote mogelijkheden: 'De ervaring die de cou reurs dit seizoen hebben opgedaan, was nodig om een flink stel aan elkaar ge waagde rijders te krijgen. Als het veld straks dicht bij elkaar blijft en er om elke meter flink geknokt gaat worden, wordt ijskarting een belevenis van jewelste. Een wat meer professionele rijstijl zou deze puur uit liefhebberij rijdende coureurs nog wat dichter bij het publiek kunnen brengen. Dat deed bijvoorbeeld beroepsracer Toine Hezemans, die toen hij in Eindhoven voor het eerst van zijn leven in een ijskart stapte, met zijn frappante bochtenwerk voor menig open doekje zorgde en daar mee het ijskarting direct al een volwassen aanzien gaf'. 10

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 10