Athenian Brewery te Athene, die in 1965 werd geopend en sindsdien regelmatig werd uitgebreid. Thans wordt een tweede brouwerij van deze maatschappij gebouwd in Thessaloniki. dragen tot de winstgroei in dit deel van onze activiteiten. Veel aandacht werd be steed aan de ontwikkeling van nieuwe en de kwaliteitsverbetering van onze be staande produkten. Onze wijnactiviteiten zijn verder uitgebouwd. Vooral de verkoop van het wijnmerk 'Bistro', dat in 1973 werd geïntroduceerd, verloopt veelbelo vend. VESTIGINGEN Een gebeurtenis van groot belang voor Heineken is ongetwijfeld de officiële opening van onze brouwerij in Zoeter- woude op 18 april a.s. Wij beschikken met deze brouwerij, ter vervanging van die in Rotterdam, over een moderne pro- duktie-eenheid met een capaciteit van IV2 miljoen hectoliter, die het mogelijk zal maken op uiterst effic ënte wijze in de toenemende vraag naar bier te voor zien. De montage van de installaties na dert thans haar voltooiing. In de eerste helft van 1974 werd een begin gemaakt met het bottelen van bier, dat van onze andere vestigingen werd aangevoerd. Het brouwen van bier nam een aanvang in de tweede helft van dat jaar. Op het ogen blik wordt al weer geheid om een uitbrei ding van de capaciteit in de nabije toe komst te kunnen realiseren. Verwacht wordt dat met investeringen in Zoeter- woude in het thans lopende boekjaar nog een bedrag van ongeveer 30 miljoen gemoeid zal zijn. Tot dusver heeft de bouw van de brouwerij ongeveer 195 miljoen gekost. In Den Bosch werd in het afgesloten boekjaar de vergistings- en lagercapaci- teit verder uitgebreid. Op 20 juni 1974 werd de eerste paal geslagen voor een nieuw kantoor. In onze vestiging te Rot terdam werden de produktieactiviteiten geleidelijk beëindigd. Het kantoor zal in zijn huidige bestemming behandhaafd blijven. Daarin zijn ondergebracht de com merciële dienst voor het gewest Rotter dam, het computercentrum, de administra tie en de afdeling van 'Overseas', die te maken heeft met het transport in de ha ven. De rest van het gebouwencomplex, waarvan alleen de grond in feite van waar de is, zal worden verkocht. De gemeente Rotterdam is daarvoor de eerste gegadig de. BUITENLAND De activiteiten van Heineken in het bui tenland zijn veelomvattend. Bij de voort gaande internationalisatie van ons con cern is de aandacht vooral op Europa gericht. En met name op typische groei markten voor bier zoals Griekenland, Italië en Frankrijk. De verkoop van het door Whitbread in Groot-Brittannië in licentie gebrouwen Heineken bier steeg wederom aanzienlijk. De groei van de onderneming heeft zich ook buiten Europa voortgezet. Met de bouw van een aantal nieuwe brouwe rijen werd een aanvang gemaakt, ter wijl andere projecten werden voltooid. Voorbeelden zijn de brouwerijen op St. Lucia en Martinique (beide Caraï- bisch gebied) en Jakarta (Indonesië), financieel belang van 40% werd verwor ven in een brouwerij op Trinidad, terwijl in Equador - na goedkeuring door de overheid - een begin zal worden gemaakt met het loonbrouwen van Heineken bier. In de toelichting op het jaarverslag werd gezegd, dat de positie van Heineken in het buitenland niet alleen wordt beïnvloed door kostenontwikkelingen in Nederland, maar onder meer ook door veranderingen in de koersverhouding van het vreemde geld ten opzichte van de Nederlandse munt en door importbeschermende maat regelen door buitenlandse regeringen. Bij de keuze van vestigingsplaatsen zullen wij de mogelijkheden tot exporteren van ons bier voortdurend moeten afwegen tegen die van licentie- en loonbrouwen in het buitenland, al dan niet gekopeld aan een financiële deelneming in de betrokken brouwerijen. Daaruit vloeit voort dat ons exportcijfer aan betekenis kan inboeten. PERSONEEL Bij onze Nederlandse ondernemingen wa ren op 30 september 1974 (dus aan het Verkopen bier Europa 12 in miljoenen hectoliters sX 7.5 11 6,8 A 6,0 69/70 70/71 71/72 72/73 73/74 Verkopen bier Westelijk halfrond 1,0 in miljoenen hectoliters 0,6 69/70 70/71 71/72 72/73 73/74 Verkopen bier Afrika 6 ;n miljoenen hectoliters W 69/70 70/71 71/72 72/73 73/74 6

Vers van 't Vat | 1975 | | pagina 6