ligt hier heel anders dan in Nederland, Als Engelsen bijvoorbeeld geen bier meer van je in huis hebben, dan komt het er zo één, twee, drie ook niet. Ze vergeten het gewoon te besteilen. En dan gaat er rus tig een ander merk door jouw tapinstal latie. Heus, je moet hier soepeler zijn. Als er geen bier is, dan neem je zelf wel eens een stuk of tien vaten, die elders vooralsnog overcompleet zijn, mee. En dan kunnen ze wel zeggen, dat mag niet. Maar je staat hier voor je werk. Je moet aan die markt denken. En ik geloof niet dat Freddy Heineken zal zeggen, hé Drenth, dat mag je niet doen In het KMT wordt ook nog aan de bier- pomp gesleuteld. Als de klus langer duurt dan de gasten gehoopt hadden, worden er wat sceptische opmerkingen gemaakt. Maar als er weer getapt kan worden, gaat er een gejuich op, wat ons tenminste een rondje voor de plotseling vollopende bar kost. Als de soldatengein zijn hoogtepunt bereikt heeft, reizen we af, op weg naar het hotelletje, waar Drenth onderhand vaste klant is. De winkels zijn inmiddels dicht en de straten blijven tot de volgende ochtend uitgestorven stil. Een bioscoop is in het stadje niet te vinden en de spaar zame café's houden het rond tien uur ook wel voor gezien. De volgende morgen rijden we richting Werther bij Minden, om onze vertegen woordiger Van Weeren op te halen. Hij zal ons die dag begeleiden als we de Engelse kampen gaan bezoeken. Voor een routinebezoek en het afgeven van wat reclamemateriaal voor een bingo gaan we eerst nog langs een Protestants Militair Tehuis. Ook rijden we daar in de buurt nog wat rond met kratten en dozen op zoek naar een wagen van Vermeer (het vervoersbedrijf dat in Duitsland ons bier aflevert), die dat spul mee terug naar Holland moet nemen. Na de middag ko men we in Munster, waar we bij de White Horse Mess (voor officieren) knap onge legen komen. Het is woensdag en dan is iedereen uit voor 'sports'. We kunnen de koeler ergens in een kelder zetten en moe ten over een paar weken nog maar eens terugkomen om hem te plaatsen. Bij het 7 Detachement SIB RMP BOAR 451 Mobile Civilian Labour Group RPC zitten ze ook bepaald niet op ons te wachten. Nadat we enige tijd het bijeenharken van bladeren door een peloton beroepssolda ten hebben gadegeslagen, komt toch de baas van de Tudor Bar (voor korporaals) opdagen. Het omruilen van de bierinstal latie doet ons ervaren, dat de Engelsen het met de properheid niet zo nauw ne men. Hun legering is trouwens ook niet van het modernste type, want veelal zijn zij na de oorlog in de oude Duitse Wehr- machtkazernes getrokken. Een toevallige ontmoeting met de man die het manschap pen ontspanningslokaal runt, geeft nog wat extra werk. Men is er vol lof over het Heineken bier en over de nieuwe tap installatie, waarmee de hoeveelheid schuim gemakkelijk te doseren is. Met het oog op de drukke decembermaand willen ze er nog best een tweede tappunt bijhebben, al weten ze nog niet zo gauw waar ze het bier vandaan moeten halen. Van Weeren haalt nog snel wat reclame materiaal uit zijn auto: een schild voor aan de muur, een barlampje en een stuk of twaalf pint-glazen, teneinde de verkoop straks te stimuleren. Een officier inspec teert de aanwinsten en zegt dat wij maar boffers zijn, daarmee suggererend dat Heineken het zo getroffen heeft met zijn manschappen, die aan Heineken de voor keur geven boven de overige zes, zeven merken aan de tap. Als we kort daarop weer richting Holland rijden, is het buiten aardedonker. Onze twee CTD-dagen zitten er nagenoeg op. Terug in Hengelo leest Drenth de meter af: vijfhonderd-en-elf kilometer zijn er bij gekomen. BIJ DE FOTO'S: 1 Met een steekwagentje wordt de zware snelkoeler via de trap naar beneden ge bracht. 2 In de Officiers Bar in Stolzenau wordt de tapinstallatie aan een inspectie onder worpen. 3 De Corporals Bar in de Engelse leger plaats in Münster.

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 6