H.C. Bolk al 25 jaar op zoek naar De heer H, C. Bolk, chef Personeel- dienst Divisie Overseas, leidt een 'drie dubbel' leven, te weten met zijn gezin, met Heineken én met vlinders. Zijn hartstocht voor vlinders stamt uit voor-oorlogse jaren en vanaf 1949 oefent hij zijn hobby als professionele amateur uit. Er zijn, aldus de heer Bolk, drie manieren om een vlinderver zameling bij elkaar te krijgen: vlinders vangen, rupsen verzamelen en die tot vlinders opkweken en exemplaren rui len. De cyclus van de meeste vlinders duurt één jaar. Dat wil zeggen, dat de ontwikkeling van eitje via rups en pop tot vlinder één jaar in beslag neemt. Sommige soorten brengen zelfs twee tot drie generaties per jaar voort. Die generaties kunnen onderling zeer ver schillen. Een voorbeeld daarvan is het 'Landkaartje'. De voorjaarsvlinder is bruin van kleur, de zomervlinder daar entegen zwart met een witte band, ter wijl de volgende voorjaarsgeneratie weer bruin is. De temperatuur en voedselvoorziening van de rups speelt hierbij een belang rijke rol. Rupsen zijn in het algemeen erg kieskeurig, hetgeen bij opkweken nog wel eens problemen geeft. Som mige soorten eten enkel brandnetel blad, andere alleen peenloof. De functie van vlinders is enerzijds een nuttige: bestuiving van bloesem, ander zijds een schadelijke: gewassen wor den aangevreten door de rupsen. Er zijn ongeveer 20.000 soorten vlin ders op aarde, waarvan ongeveer 7000 soorten dagvlinders zijn. De meeste daarvan leven in de tropen en ongeveer 350 a 400 soorten komen in Europa voor. In het oosten van Nederland, in Brabant en Limburg zijn nog vele soor ten te bewonderen, maar over het alge meen wordt Nederland steeds armer aan vlinders. De heer Bolk vertelde, dat bijvoorbeeld de Koninginnepage vroeger veel in het zuiden van ons land voor kwam. Nu is deze soort in jaren niet meer gezien. Men kan in principe soorten, die uitge storven zijn, vanuit een andere land streek importeren of onder ideale om standigheden opkweken om ze in eigen land uit te zetten. De biologen zijn hier echter niet zo gelukkig mee. Zij achten deze werkwijze tegennatuurlijk en vre zen verschillen met het vroeger voor komende soort. De reden, waarom diverse soorten zijn uitgestorven is vooral het in de laatste tientallen jaren steeds toenemende ge bruik van insekticiden en andere milieu verontreinigende stoffen. De heer Bolk vindt dat erg jammer en zegt dan ook: 'Vooral als vlinderver zamelaar ben je alert op weinig voor- 14

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 14