Technische Opleidingen BIJ DE FOTO S: 1 t/m 3 De heer K. Samuel uit Surabaja bracht enkele weken door in de machine kamer van het motorschip 'Berma', omdat de hierin te repareren motor van eenzelfde type is als er een in de brouwerij te Sura baja staat. Door zelf actief aan de repa ratie mee te werken, leert hij het type door en door kennen, zodat hij zijn medewerkers in de brouwerij te zijner tijd kan instrueren. conform het Nederlandse model te werk zullen gaan. Wel is het de be doeling dat zij hun kennis ter plaatse zullen overdragen aan de locale onder bouw. In enkele brouwerijen heeft men reeds een eigen opleidingscentrum, onder leiding van in Nederland opge leide trainers. De trainee doet na het beëindigen van zijn stage bij Heineken geen examen. Ook ontvangt hij geen diploma. Uit ge sprekken in discussiegroepen blijkt wel wat hij in die tijd geleerd heeft. Soms zit een groep een middag bijeen om een brouwerij te bouwen. Zomaar op papier, waarbij elkeen de verantwoordelijkheid heeft voor zijn eigen werkgebied. Zoiets kan zeer ver helderend werken'. Een belangrijk pluspunt is, dat de trainees de laatste tijd worden ver deeld in taalgroepen. Het aantal trainees dat tegelijk komt is wel wat groter, maar de voertaal is dan de zelfde. 1 Wanneer de opleiding in Rotterdam of omgeving plaats vindt, worden de trainees ondergebracht in een eigen behuizing van Heineken, waar ze veel al hun eigen potje koken. In de avond uren gaat ieder zijn eigen weg. Bij aankomst in Nederland wordt hen van alles en nog wat verteld opdat ze zich 'in den vreemde' goed kunnen redden. Ze krijgen een map met tal van wetens waardigheden en een rijk arsenaal V.V.V.-folders. Ook krijgen ze kleding- geld en maandelijks een 'zakcentje'. Maar ondanks alle begeleiding kan het wel eens voorkomen, dat een trainee, die bijvoorbeeld op een bepaalde tijd op de brouwerij in Den Bosch verwacht wordt, daar helemaal niet aankomt, omdat op zijn reisbriefje voor de trein de namen Den Bosch en Bois Ie Due geschreven stonden, maar hij op zijn veel te lange treinreis alleen een sta tion met een bord 's-Hertogenbosch was tegengekomen. Bij 'Technische Opleidingen' wapent men zich echter ook tegen dit soort on duidelijkheden, opdat het programma steeds in alle onderdelen gesmeerd loopt. 10

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 10