De 'Gerard A. Heineken' wordt grootste ballon ooit geconstrueerd Stunt in Engeland In de Engelse stad Bristol wordt op het moment koortsachtig gewerkt aan wat 's werelds grootste heteluchtbal lon moet worden. De ballon wordt ver vaardigd in opdracht van Heineken Engeland en zal als reclamestunt voor de verkoop van ons bier in Groot Brit- tannië worden gebruikt. De ballon zal de naam van de stichter van ons concern, Gerard A. Heineken, dragen. De ballon is in opgeblazen toestand ruim 42 meter hoog. De doorsnede is 33,5 meter. De inhoud van de ballon is ruim 14.000 m3, wat 3.500 m3 meer is dan de tot nu toe grootste ballon, de Daffodil II. De 'Gerard A-Heineken' is ontworpen om de sfeer rond de 19e eeuwse Fran se ballonnen opnieuw op te roepen. De ballon heeft een overvloedig gedeco reerde bekleding en een unieke gondel, die doet denken aan de gondel die de Fransman Nadier destijds heeft ge bouwd voor zijn ballon 'Le Géant' (de reus). De gondel is een grote mand van vlechtwerk, compleet met een deur, met ramen en een trap naar het dek daarboven en lijkt op een miniatuur huis. De ballon kan aan ballast ongeveer 3,5 ton vervoeren. Ongeveer 30 passa giers kunnen per keer de vlucht mee maken. Dat is dan de capaciteit van vier maal een normale sportballon. Voor de con structie wordt 3500 m2 zeildoek ge bruikt en de totale lengte van de tou wen, die het netwerk vormen, bedraagt zo'n 2500 meter. De 'Gerard A. Heineken'-ballon behoort tot de categorie heteluchtballonnen. De energie wordt geleverd door een aantal cylinders met propaangas, die een krachtige brander voeden. Hier door ontstaat warme lucht die in de ballon stroomt en deze opblaast en op spanning houdt. De ballon wordt gebouwd bij Cameron Balloons Ltd., één van de meest voor aanstaande bouwers van hetelucht ballonnen in de wereld. Ook de Daffo dil II werd hier gebouwd. Don Cameron zélf typeert het project als zeer opwin dend en baanbrekend. 'Niemand heeft ooit een ballon van deze afmetingen gebouwd en er mee gevlogen. Wel zal men bij het gebruik erg afhankelijk zijn van de weersomstandigheden'. Gezien zijn ervaringen in het verleden ver wacht hij echter geen onoverkomelijke moeilijkheden. Als de constructie vol gens de planning verloopt zal de eerste proefvlucht met de 'Gerard A. Heine ken' eind juni kunnen plaatsvinden. 3

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 3