3 dateert van 1962, toen een complete tweede mouteenheid werd geïnstal leerd, waardoor de capaciteit op 12.000 ton per jaar kwam. Enkele jaren later kon mede door inbreng van de technische know-how van de Heine- ken-groep de produktie worden verdub beld en thans is deze opgevoerd tot 30.000 ton per jaar'. De heer Van der Wolf rekent voor dat op dit moment ongeveer 20 mensen in de produktiesector werkzaam zijn, vier werken in de onderhoudsdienst en er zijn 8 mensen die, zoals dat in België heet, als bediende te werk gesteld zijn. Dat zijn dan de mensen op de kantoren en in het laboratorium. In totaal dus 32 personeelsleden. De mouterij draait continu, dat wil zeggen dag en nacht, zeven dagen in de week en bijna het gehele jaar door. 'Er zijn altijd per ploeg twee mensen in de mouterij aan wezig, die in volcontinudienst werken. 4 Wel kennen we 'per campagne' een kleine onderbreking voor verlof en on derhoud We stoppen altijd zo tegen de 21 st juli, want dan is het in België Naitonale Feestdag. We starten weer op 20 augustus en in de tussenliggen de tijd gaat de hele produktie met vacantie, drie weken aan één stuk. Alleen de onderhoudsmensen blijven om met steun van buitenaf het nood zakelijke onderhoud te plegen'. 'Wat hier werkt', aldus de heer Van der Wolf, 'zijn allemaal mensen uit de omgeving. Anders dan in de stokerij van Meeus gaat het vak, als we daar nog van mogen spreken, niet meer van vader op zoon De echte handenarbeid is verdwenen en ook het sjouwwerk met elke dag zakken op je rug van 100 kilo elk, is voorbij, hoewel ik het nog wel heb meegemaakt. Het wordt hoe langer hoe meer het bewaken en bedie nen van apparatuur'. BIJ DE FOTO's: 1 Er bestaan, voorlopig alleen nog op papier, plannen om tot uitbreiding van de Mouterij Albert over te gaan. De Belgische wet schrijft voor, dat een 'bouwaanvraag' enkele weken op het bouwterrein moet worden opgehangen, zodat omwonenden eventuele bezwaren kunnen kenbaar maken. 2 Van elke scheepslading gerst worden monsters genomen, die in het laborato rium worden onderzocht. 3 Eén van de weekkuipen, waarin de gerst vocht opneemt. 4 Twee van de 16 z.g. kiemkasten. 15

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 15