mouterij albert wijnegem belgië de bierbereiding Als de kunstmatige kieming dus na ongeveer 7 dagen wordt onderbroken, wordt het 'groenmout' (zoals de ge kiemde gerst nu heet) naar de eesten gebracht Onder eesten verstaan we drooginstallaties, v/aarin door middel van verwarmde lucht het vochtgehalte in de korrel wordt teruggebracht Dit is nodig om het kiemen te beëindigen en het mout dus langer te kunnen bewa ren. Daarbij moet men ervoor waken, dat de verkregen enzymen niet verloren gaan. Het vochtgehalte in de korrel wordt van ongeveer 45 procent teruggebracht tot 4,5 procent. Het gehele eestproces duurt ongeveer 20 uur. Gedurende de helft van deze tijd wordt bij tamelijk lage temperaturen het meeste water aan de korrel onttrokken. Daarna wordt de temperatuur van de lucht opgevoerd tot 82 graden. Dit is de z g. afeesttemperatuur waaraan de korrel door middel van luchtcirculatie gedurende 5 uur wordt blootgesteld. Na het afeesten volgt nog de scho- ningsprocedure, dat wil zeggen dat de gevormde wortelkiempjes er worden afgepoetst en dat stof en andere losse deeltjes worden verwijderd. Deze be standdelen worden verkocht als vee voeder. Bij de mouterij Albert is de produktie geheel gericht op licht mout voor het brouwen van pilsener bier. Wil men donker mout produceren (voor bokbier en oud bruin), dan moet men ervoor zorgen dat in de korrel zelf voldoende kleurcomponenten komen. Dit kan be reikt worden door wat langer te kiemen en door langer af te eesten bij hogere temperatuur 105 graden). Er ontstaat dan een gedeeltelijke caramelisering in het groenmout. Het behoeft geen betoog dat een mou terij bijzonder veel water verbruikt Met een verwerkingscapaciteit van 30 000 ton gerst per jaar heeft de Mouterij Albert ongeveer 450.000 m3 water nodig. Dit water wordt uit eiger, wellen omhoog gebracht, maar is dan nog sterk ijzerhoudend. Het ontijzeren is de enige behandeling die het water behoeft te ondergaan. In het principe van het mouten is de laatste twintig jaar weinig veranderd. Bedrijfsleider H. J. van der Wolf, een Nederlander die al 18 jaar in België woont, gelooft ook niet dat daarin op korte termijn verandering zal komen. 'We zullen hoogstens tot een proces duurverkorting kunnen komen, waar door de produktie nog kan worden op gevoerd. Toen ik hier kwam hadden we een capaciteit van zo'n 5.000 ton per jaar De eerste jaren was onze voor naamste doelstelling om het produktie- apparaat in stand te houden en met enig onderhoudswerk zonder eigen lijke investeringen - de zaak draaiende te houden. De eerste grote uitbreiding manshoge, gietijzeren beelden: godin nen van de vruchtbaarheid en van de oogst, die eens de gevel sierden, maar waarvan er nu één in een uithoek van het terrein op een bestemming wacht, terwijl de ander nog even op een con sole aan de glorie van het verleden mag herinneren. De mouterij dankt zijn naam aan het Albertkanaal, dat een belangrijke func tie heeft voor de aanvoer van gerst en de afvoer van mout. De gerst wordt met lichters aangevoerd vanuit Frank rijk en de mout wordt deels per schip, deels over de weg naar onze brouwe rijen in Nederland vervoerd. De gerst wordt na ontvangst eerst opgeslagen in het silogebouw, dat bestaat uit 22 betonnen silocellen. Van elke zending wordt een monster genomen, dat in het laboratorium wordt geanalyseerd en waarbij wordt nagegaan of aan de voorwaarden van het koopcontract is voldaan Immers om later bier van con- 2 t stante en hoogwaardige kwaliteit te kunnen maken is het zaak, dat ook de gerst van constante kwaliteit is. Voordat de gerst gemout gaat worden, wordt deze eerst goed gereinigd en gesorteerd op korreldikte. Verontreini gingen, andere granen en halve korrels worden eruit gehaald. Daar zijn hele batterijen machines voor zoals afzuig- machines, schudzeven, roterende cylin ders en trieurs. Hierna wordt de gerst gewassen en geweekt, waarbij vocht wordt opgenomen, zodat de verhouding dan ongeveer 55 procent vaste stoffen en 45 procent water wordt. De geweek te gerst gaat in partijen van 50 ton naar kiemkasten, waarvan er in totaal 16 aanwezig zijn. De kiemduur is on geveer 6 tot 7 dagen en in die periode wordt de gerst omgekeerd en belucht teneinde de kieming te bewerkstelli gen. De bedoeling van dit kiemen is om enzymen te laten ontstaan, die later in het brouwhuis nodig zijn voor 14

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 14