1900 betaalde de stokerij dagelijks bijna 26.000 frank accijnsrechten aan de overheid. Tot ongeveer 1930 ging het de jenever stokerij Meeus bijzonder goed. Maar de Wet Vandevelde, die het gebruik van sterk alcoholhoudende dranken in openbare gelegenheden verbood (een wet, die tot op de dag van vandaag van kracht is) noodzaakte het bloeien de bedrijf na enige jaren de poorten te sluiten. De machines werden ver kocht naar Casablanca en de fabrieks- ruimten gingen over in handen van an dere firma's Alleen de mouterij, die eigenlijk maar een klein onderdeel vormde van de distilleerderij, bleef be staan. Daarin en in enkele andere ge bouwen was na de oorlog nog een havermoutfabriek gevestigd. Toen Heineken en De Drie Hoefijzers in 1954 dit anderhalve hectare grote terrein met opstallen kochten, was er van wat eens de trots van Wijnegem heette, nauwelijks iets over. De gebou wen waren in verval en de machines sterk verouderd. Thans staat er alleen nog het oude moutsilogebouw (zie his torische foto op achterzijde Vers van 't Vat), maar ook dit is geheel ontluis terd en zal binnenkort buiten gebruik gesteld worden. Wat rest zijn twee 2 Bedrijfsleider H. J. van der Wolf, d:e al 18 jaar aan Mouterij Albert verbonden is. 3 Een deel van de vroegere distilleerderij, waarin thans nog gerstsilo's zijn onder gebracht. 4 Hoewel de meeste mout per tankwagen wordt vervoerd, komt zo nu en dan toch nog wel mouttransport in jute zakken voor. Drie Hoefijzers van 1954 af de moute rij op fifty-fifty basis. De geschiedenis gaat terug naar het jaar 1869 toen de familie Louis Meeus in Wijnegem een jeneverstokerij sticht te, die uitgroeide tot één van de grootste distilleerderijen van België. In de 'Geschiedenis van Wijnegem' staat beschreven dat het stadje in 1890 iets meer dan 2600 inwoners telde, waar van er honderden in de stokerij hun brood verdienden. De gemeente had voor haar beheer voldoende inkomsten door de belastingen van de fabriek, zodat de inwoners geen gemeentebe lastingen behoefden te betalen.. In 13

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 13