150.000 flessen licht op groen voor bottelarij in zoeterwoude De bottelcolonne in Zoeterwoude is de snelst draaiende in ons concern. Om u een indruk te geven van de aantallen 30 cl flesjes, waarom het hier gaat, publiceren we onder staand rekensommetje. We gaan er van uit dat de bottel colonne op volle toeren draait. Dat betekent dat er 150.000 flessen per uur passeren. Elk 30 cl flesje heeft een doorsnede van 6,6 cm, zodat wanneer we ze achter elkaar plaat sen, voor elke meter lengte 15 fles jes nodig zijn. De 150.000 flessen per uur zijn dus goed voor een een lengte van 10 km. Nemen we de produktie van één etmaal, dan komen we tot een lengte van 240 km. Dat is dan precies de afstand over de weg tussen onze brouwerij vestigingen in Nederland: Zoeter woude - Amsterdam - Den Bosch - Rotterdam - Zoeterwoude. Om wat meer duidelijkheid te krij gen over de grootte van ons terrein in Zoeterwoude, hebben we becij ferd hoeveel flessen nodig zijn om elk stukje grond vol te zetten. Het terrein is 78 hectare groot ofwel 780.000 m2. Per m2 kunnen 225 flesjes worden geplaatst. Voor de totale oppervlakte zijn derhalve 175,5 miljoen flessen nodig. Als de bottelcolonne 24 uur per dag op topcapaciteit draait, zijn er bijna 49 dagen nodig om het terrein vol te zetten. neer de aanvoer van lege kratten groter is dan van volle flessen, worden de kratten in de inpakker doorgestuurd en vervoigens automatisch op pallets ge stapeld en afgevoerd naar het maga zijn. Men hoeft dus geen mankracht meer in te zetten om de op dat moment overtollige kratten van de band af te halen. Nadat de kratten zijn gevuld gaat de machine nog na of elke krat wel het juiste aantal flessen bevat. Daarna gaan deze over zes banen naar de 'pal- letizer' om uiteindelijk in het magazijn aan te komen. We hebben berekend, dat een fles in ongeveer anderhalf uur door de bottelarij kan gaan. Wat duidelijk naar voren komt bij deze nieuwe bottelarijeenheid, is dat bij elk onderdeel vele controles worden ge houden, zodat ons bier als kwaliteits- produkt de brouwerij verlaat. Midden in de bottelarij staat het brein van deze afdeling, van waaruit alle impul sen, die de machines moeten krijgen, gestuurd worden. Het is een immense schakelkast, die onophoudelijk ratelt, en die voor de volautomatische bestu ring van de bottelarij zorgt. Zoals bekend verbruikt een bottelarij nogal wat water. In Zoeterwoude zijn echter tal van voorzieningen aange bracht om dit zo gering mogelijk te laten zijn. Heel wat water wordt als het ware 'teruggewonnen' en met dezelfde functie of voor andere toe passingen opnieuw gebruikt. Om de geluiden van het uitgebreide machine park binnen het toegestane aantal de cibels te houden, heeft men speciale geluidsabsorberende plafonds aange bracht Ook de verlichting van deze zeer grote hal stelde speciale eisen. Gekozen werd voor z g. zon-armatu- ren, die een oranje schijnsel hebben en op werkhoogte zeer goed licht geven De installatie van de gehele bottelarij heeft ongeveer 8 maanden in beslag genomen. In februari van dit jaar is men gaan proefdraaien met gedeelten van de bottelarij, die toen klaar waren. Dat gebeurde met water in plaats van met bier. Op zaterdag 9 maart stroom de voor het eerst bier door de leidin gen in Zoeterwoude. In de daaropvol gende drie weken werd de totale co lonne getest en werden nog enkele kleine correcties aangebracht. Op 1 april ging het licht op groen en kwam de produktie op gang. Het tempo waarin het machinepark draait is voor lopig nog bescheiden, maar zal elke maand verder worden opgevoerd tot dat de bottelarij in dit najaar op volle toeren draait. 6

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 6