Tweet brouw i Ie terij i in Int lonesie in vol bedrijf Eind vorig jaar is in Tangerang, ge legen op enkele kilometers ten westen van de Indonesische hoofdstad Jakarta, een tweede brouwerij van de met ons geassocieerde P.T. Perusahaan Bir In donesia in bedrijf gesteld. Deze onder neming heeft reeds vele jaren een brou werij in Surabaja, maar deze produktie- eenheid was al sinds enige tijd niet meer in staat om aan de grote vraag naar bier in Indonesië te voldoen. In het boekjaar 1972/73 steeg de omzet van P.T. Perusahaan Bir Indonesia met maar liefst 30 procent en kwam daar mee op 206.000 hl. Het bedrijf in Jakarta is opgezet vol gens de modernste ontwikkelingen op technologisch en technisch gebied. De grote kennis die het Technologisch Centrum en Central Engineering van Heineken op dit terrein hebben, is tot uitdrukking gekomen in de gedetail leerde plannen. Deze dienstens hebben ook de bouw en inrichting in alle fasen begeleid. De begincapaciteit van de nieuwe brouwerij is bepaald op 100.000 hl bier per jaar, maar het bedrijf kan tot een belangrijk grotere capaciteit worden uitgebreid. Men werkt er thans met een zogeheten 'twee ketel brouw huis', dat een capaciteit heeft van 220 hl per brouwsel. De bottel lijn is geschikt voor het vullen van 10 000 grote flessen (2/3 liter) of 15 000 kleine flessen (1/3 liter) per uur. De vertikaal geplaatste gist/lagertanks hebben een inhoud van 440 hl elk. Van dit type zijn er 25 geplaatst. De bouw is uitgevoerd door Indonesi sche aannemers. Er werden veel staal constructies toegepast. De brouw- technische apparatuur en de machine- riën werden voor een gedeelte geïm porteerd Het benodigde water wordt verkregen uit wellen. Er zijn bovendien voorzieningen getroffen om wellicht in de toekomst gebruik te kunnen maken van rivierwater, dat dan zal worden ge zuiverd op dezelfde manier als dat nu reeds in Surabaja gebeurt. Evenals de brouwerij in Surabaja werd dit bedrijf uitgerust met een eigen dieselelectri- sche centrale voor de opwekking van electriciteit. P.T. Perusahaan Bir Indonesia, waarin Heineken voor ruim 70 procent deel neemt, brengt haar bier op de markt onder de merknaam 'Bir Bintang' (Bin- tang betekent 'ster'). De nieuwe brou werij in Tangerang is tijdens de bouw zodanig aangepast, dat naast het Bir Bintang ook het beroemde Ierse Guin ness Stout in licentie kan worden ge brouwen. Momenteel wordt op het terrein in Tangerang naast de brouwerij een limonadefabriek gebouwd ten behoeve van de dochteronderneming Perusa haan Limun Indonesia. 10

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 10