jaarverslag 1973/1974 Produktie Op verschillende brouwerij-vestigingen vonden nog al wat uitbreidingen of ver nieuwingen plaats. In Den Bosch werd het brouwhuis vergroot en werd een los- installatie voor per schip aangevoerde mout gebouwd. De vergistingscapaciteit werd uitgebreid door het in gebruik ne men van nog eens vijf 'Apollo's', elk met een inhoud van ruim 4.000 hl. Voorts vond weer een uitbreiding van de lager- kelders plaats en werd een nieuwe blik- biercolonne in gebruik genomen. In de brouwerij aan de Mauritskade wer Onder toezicht van Heineken gebrouwen bier omzet in duizenden hectoliters per boekjaar 63/64 64/65 65/66 66/67 67/68 68/69 65/70 7Q/71 7>/7» Th> den enkele oudere bottelarijcolonnes ver vangen door één nieuwe van grotere ca paciteit. De werkzaamheden aan de nieuwe brou werij te Zoeterwoude blijven naar wens verlopen. De bouw is in hoofdzaak vol tooid en de montage van de installaties is zo ver gevorderd, dat een gedeelte van de brouwerij - te weten de bottelarij - in april van dit jaar in gebruik kan wor den genomen. In de nieuwe brouwerij werd in het afgelopen boekjaar 65 miljoen gulden geïnvesteerd. Voor dit jaar komt daar nog eens een investering van 90 mil joen gulden bij. BUITENLAND Export De omzet van onze export steeg in het afgelopen boekjaar met ruim 8 procent. Speciaal de stijging van maar liefst 30 procent van onze export naar de Verenig de Staten is zeer verheugend, vooral als we bedenken, dat we in verband met stij gende kosten in Nederland de prijzen enkele malen hebben moeten verhogen. Ook in dit boekjaar ontwikkelt zich de export gunstig. Buitenlandse brouwerijen In het afgelopen boekjaar werd aan Hei neken en Amstel bier ongeveer 2 miljoen hectoliter buiten Nederland gebrouwen. Het boekjaar daarvóór was dat 1,3 mil joen hectoliter en weer een jaar daarvoor 1 miljoen hectoliter. In twee jaar tijds betekent dat een stijging van maar liefst 100 procent. De buitenlandse brouwe rijen, waarin wij deelnemen, behaalden over het algemeen goede omzetten. Van onze grotere deelnemingen behaalde de Bralima-groep (Afrika), waarvan de hoofdvestiging in Kinshasa is, een stijging van 16 procent. De omzet van de brou werijen in Nigeria steeg met 18 procent en die van Malayan Breweries met 8 pro cent. In Indonesië steeg de omzet met niet minder dan 30 procent. Europa Bekijken we een aantal gebieden nog even afzonderlijk, dan zien we dat de Franse Albra-groep, waarin wij voor on geveer 70 procent deelnemen, erin slaag de de sinds enige jaren dalende omzet- lijn weer iets te doen stijgen. Zoals bekend wordt er de laatste jaren in deze Franse brouwerijen op velerlei gebied assistentie door Heineken ver leend, teneinde zowel de produktie als de verkoop te stroomlijnen. In Engeland, waar het Heineken bier bij Whitbread wordt gebrouwen, zijn de ver kopen nog steeds spectaculair. Dit on danks het feit, dat er steeds meer Euro pese biermerken op de Engelse markt komen. De concurrentie zal hierdoor ze ker toenemen, maar evenzeer zal hierdoor de vraag naar ons type bier worden ge stimuleerd. Dit beslaat thans ongeveer 10 procent van de Engelse biermarkt en de verwachting is, dat dit percentage nog flink zal stijgen. In Griekenland neemt de vraag naar Am- stel bier nog steeds toe, zodat werd be sloten tot de bouw van een nieuwe brou werij annex mouterij in Thessaloniki in het noorden van Griekenland. 10

Vers van 't Vat | 1974 | | pagina 10