capaciteit lagos naar 1 miljoen hectoliter (nigeria) BIJ DE FOTO's: 1 Uitbreiding van de laad- en losplaats. 2 Heiwerkzaamheden voor één van de uitbreidingen. 3 De eerste rij van 5 tanks (1350 hl.) in de steigers, gezien van boven. 4 Dezelfde rij, maar nu gezien vanaf de grond. 5 In het Engelse blad Ocean Mail van juli 1973 werd een foto gepubliceerd van het schip Machaon, dat met twee gisttanks als deklast op weg was naar Nigerian Brewery. De tanks waren geladen in Rotterdam. In het Engelse bijschrift onder de foto staat voorts nog, dat men met deze tanks als deklading zeer zorgvuldig moest omgaan, omdat beschadigingen de tanks waardeloos zouden maken. De kop Brewery bound' betekent: Op weg naar de brouwerij. In de brouwerij te Lagos (Nigeria), be horende tot de met ons gelieerde Nigerian Breweries Ltd., wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan een omvangrijke uitbreiding, die de capaciteit van deze brouwerij van 550.000 hl. per jaar zal op voeren naar 1 miljoen hl. per jaar. Medio 1974 zal het project, waarvoor in 1970 de plannen reeds werden gemaakt, zijn vol tooid. De totale capaciteit zal dan onmid dellijk worden benut, want de vraag naar bier in Nigeria is nog altijd groter dan de hoeveelheid, die kan worden afgeleverd. De brouwerij dateert uit 1949 en staat in Iganmu, niet ver van het eiland, dat de 'city' vormt. Het terrein is ongeveer 8 hectare groot en is thans voor meer dan de helft bebouwd. Er werken ongeveer 1000 mensen, hetgeen er zo'n 200 meer zijn dan vóór de uitbreiding. De realise ring van het project heeft, omgerekend in Nederlandse guldens, een kleine 55 mil joen gekost. De uitbreiding geschiedde in een aantal fases. Na voorbereidende werkzaamhe den, waaronder de verplaatsing van en kele magazijnen, kwam het brouwhuis als eerste aan de beurt. Men beschikte er reeds over een 4-ketelziederij met een capaciteit van 330 hl., die in 1968 in bedrijf kwam, en over een brouweenheid voor ongeveer 220 hl. die reeds enige tijd buiten bedrijf was. Deze laatste is geheel gesloopt, terwijl van het gebouw alleen nog maar de vier muren en enkele kolom men overeind bleven. Hiervoor in de plaats kwam een 2-ketelziederij met een capaciteit van 330 hl., die op 15 novem ber 1972 in gebruik kon worden genomen. Het bottelarij-project vormde de tweede uitbreidingsfase. Er stonden reeds twee lijnen elk met een capaciteit van 15.000 flessen per uur. Daar is nu een zeer mo derne lijn met een capaciteit van 39.000 flessen per uur bijgekomen. Het gaat daarbij om retourflessen met een inhoud van 65 cl. Zij worden gebruikt als verpak king voor de biermerken Heineken, Gul der en Star. De bottelcolonne is geplaatst in een U- vorm en heeft o.m. automatische in- en uitpakmachines en een pneumatisch kroon- kurktransport. Het stapelen van de dozen op pallets geschiedt nog met de hand, zij het dat er wel een heftafel aanwezig is. Een noviteit in het gebouw is het zogehe ten dubbelgoten-systeem, waardoor een scheiding verkregen wordt tussen het in dustriële afvalwater en het regenwater. Hoewel er op dit moment nog geen voor-

Vers van 't Vat | 1973 | | pagina 14