wijzen. Voorts memoreerde hij, dat het heden ten dage voor industriële onder nemingen noodzakelijk is een optimaal gebruik te maken van de nieuwe ont wikkelingen op wetenschappelijk ge bied, om aan de verlangens van de steeds groter wordende markt tege moet te kunnen komen. Na deze woorden nodigde de heer Heineken Prins Claus uit om aan Prof. Dr Christian De Duve de Dr H. P. Hei- neken-prijs te overhandigen. Deze bood eerst de cheque aan en vervolgens het kristal, waarna hij Professor De Duve van harte complimenteerde en hem met zijn toekomstig wetenschappelijk werk alle succes toewenste. In zijn dankwoord zei Professor De Duve de prijs als een zeer hoge onder scheiding te beschouwen, die hij even wel niet slechts voor zichzelf wilde zien, doch zeker ook voor het team van wetenschapsmensen, dat met hem aan ontdekkingen op het gebied van de wetenschap had gewerkt. 1 Het kristal met daarop een kleine kopie van de microscoop van Antonie van Leeuwenhoek. 2 Dr J. P. Ton complimenteert Prof. De Duve met zijn onderscheiding. Achter hem (gedeeltelijk zichtbaar) Ir R. van Marwijk Kooy. 3 Prof. De Duve wordt gelukgewenst door de heer A. H. Heineken. 4 Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus overhandigt het kristal aan Prof. De Duve. Op de achtergrond mevrouw Slater, geheel links de heer Heineken. 5 Een gedeelte van de aanwezigen, ge fotografeerd op het moment, dat de heer Heineken Prof. De Duve toespreekt. Achter de bestuurstafel (op de rug ge zien) v.l.n.r. Prof. Dr j. de Boer, mevrouw Prof. Dr C. H. MacGillavry, Prof. Dr P. J. Gaillard. Prof. Dr H. B. G. Casimir en Mr J. Th. A. Klarenbeek (directeur van de Akade- mie). Op de voorste rij v.l.n.r. mevrouw Slater, Prof. Dr E. C. Slater, W. Cauwenberg, mevrouw De Duve, Prof. Dr Chr. De Duve, Prins Claus, Mr A. L. Goedhart en J. W. Middendorf II. Het gezelschap werd welkom geheten door Prof. Dr P. J. Gaillard, voorzitter van de Afdeling Natuurkunde der Akademie en tevens voorzitter van de Commissie van Toekenning. Vervol gens was het woord aan Prof. Dr E. C. Slater, secretaris van deze Commissie, die een uiteenzetting gaf over het werk van Professor De Duve en tevens toe lichtte, waarom de keuze ditmaal op deze wetenschapsman was gevallen. Nadat professor Slater zijn rede had beëindigd, sprak de heer A. H. Heine ken, als voorzitter van het Bestuur van de Heineken Stichting, enkele woorden ter nagedachtenis van Dr H. P. Heine ken, die op 3 mei 1971, één jaar na de vorige uitreiking van de prijs, is over leden. Hierna bracht de heer Heineken dank aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus voor diens bereidheid de Dr H. P. Heineken-prijs te willen uit reiken en aan de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen voor het op zich nemen van de taak een te onderscheiden geleerde aan te 15 5

Vers van 't Vat | 1973 | | pagina 5