bij 40 jaar BBM f 1,2 en 3 Oude affiches voor frisdranken en mineraalwaters. 4 Stenen kruik voor mineraalwater, waarbij de stop werd vastgezet met een metalen pin. 5 Tafelimprigneermachine voor vermenging van water met koolzuur 1920). te MÓRfc i 0 ".•JU In het kader van het 40-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Bond van Bierhandelaren en Mineraalwater fabrikanten (B.B.M.) werd eind mei/ begin juni in 'De Doelen' te Rotterdam een tentoonstelling gehouden, waarop de bezoeker een vrij aardige indruk kon krijgen van de geschiedenis van wat wij nu frisdranken noemen. Tevens werd op deze 'Fris-in' een beeld ge geven van de stand van zaken op dit moment, nu de Nederlander gemiddeld 53,3 liter frisdrank per jaar consu meert, hetgeen neerkomt op een totale produktie van ruim 707 miljoen liter. Zeer tot de verbeelding spraken de tientallen affiches van vroeger, die in deze tijd weer helemaal 'in' zijn. Ook de verpakking nam op deze expositie een belangrijke plaats in, getuige de zeer fraaie stenen kruiken, waarin eer tijds het mineraalwater werd verkocht, en de talrijke kogelflesjes, waarvan de ontdekking al ruim een eeuw oud is en die nog tot ongeveer 1960 in Neder land op de markt waren. 4 Een uitgebreide verhandeling over d historie van 'fris', geschreven door dr; C. J. Kievit, secretaris van de B.B.M werd in brochurevorm gratis verspreic Daarin waren vele wetenswaardig zaken samengebracht, zoals het fei dat geneeskrachtig bronwater de vooi loper van de frisdrank is geweest. Eeuwenlang is het befaamdste bror water, dat van de Seltzerbron ii Duitsland geweest. Nederland kend eigenlijk maar weinig geneeskrachtig- bronnen. De oudste is de St. Geer truydtsbron (±650 na Chr.) bij Berge op Zoom. Ook de Hollandia-bron nabi Vijfhuizen, bij toeval ontdekt roni 1850, heeft met wisselend succes d( Nederlandse markt voorzien, maar d< laatste van de elkaar opvolgende ex ploitatiemaatschappijen ging in 195f failliet. Sindsdien zijn er in Nederlanc geen bronnen meer die tafelwater leve ren, zodat we nu meer en meer buiten landse produkten, zoals Victoria-wate- uit het Duitse Oberlahnstein en Spa water uit België in de handel zier komen.

Vers van 't Vat | 1973 | | pagina 12