het aanzien van zoeterwoude De Weipoortsevliet met de op het land gebouwde noord-brug. De nieuwbouw in Zoeterwoude gaat in zo'n geweldig tempo, dat we wei- haast in elke uitgave hieraan aandacht zouden moeten besteden, willen we u tenminste iets van de bouw laten mee beleven. Nagenoeg alle grote gebou wen zijn thans qua ruwbouw gereed en dezer dagen is men hier en daar al begonnen met de installatie van de machinerieën. Het betreft hier de roest vrij stalen ketels voor het brouwhuis, de 35 meter lange lagertanks, waar van er in de komende maanden 48 gaan worden geplaatst, de staande gisttanks (ook wel Apollo's genoemd), die terzijde van het dienstgebouw in de open lucht komen te staan, en de ketels voor de energievoorziening. leiding op druk wordt gehouden. Een omvangrijk karwei vormt ook de bouw van de waterzuiveringsinstalla ties. Er komen 2 zgn. carrousels (ook wel oxydatiesloten genoemd). Dat zijr bassins van 80 meter lengte en eer breedte van 30 meter met een diepte van 4 meter. In deze bassins zijn tus senschotten geplaatst. Het te zuiveren water wordt hierin ge pompt en met een stroomsnelheid var 30 centimeter per seconde rondge voerd. Tijdens het verblijf wordt zuur stof ingebracht door beluchting. Op die manier kan in anderhalf etmaa 9.000 kubieke meter water gezuiverc worden. In de nabezinktanks (zie foto) vindt dan nog de scheiding plaats tus sen het actieve slib en het gezuiverde water. Het actieve slib wordt teruggepompt in de carrousel en het gezuiverde water wordt afgevoerd naar de plaats van lozing. De nabezinktanks, waarvan er twee worden gebouwd, hebben een doorsnede van ongeveer 30 meter. Andere in het oog springende activitei ten zijn de aanleg van definitieve we gen, waarvan de asfaltweg tussen hoofdingang en zuid-brug thans gereed is, het leggen van de klinkerbestrating voor het grote parkeerterrein, en de aanplant van bomen en heesters langs de Weipoortsevliet, bij de hoofdingang en rond de Van Zwieten plas. Veel voortgang wordt ook gemaakt met de bouw van de twee kantoorvleugels. De noord-zuid-vleugel, die 2 verdiepin gen gaat tellen, staat reeds letterlijk 'op poten', want de ruimte op de be gane grond blijft open, zodat men tus sen de betonnen kolommen door kan kijken. De oost-west-vleugel wordt 5 verdiepingen hoog en is al op halve hoogte. De noord-brug over de Weipoortse vliet, die op de wal gebouwd is, wordt thans uitgegraven. De waterloop van de 'Vliet' zal daarom een tiental me ters worden verlegd. Terzijde van de brug is een pompkelder gebouwd. De pompen in deze kelder zuigen water uit de 'Vliet', waarmee de brandwater- Vlechtwerk voor de bodem van één der nabezinktanks. Het kantoorgebouw in wording. 4

Vers van 't Vat | 1973 | | pagina 4