Op 27 januari j.l. was het honderd jaar geleden, dat in de Staatscourant de Koninklijke Goedkeuring van de Statuten van Heineken's Bier brouwerij Maatschappij N.V. werd gepubliceerd. Deze datum wordt aan gehouden als zijnde de 'geboorte' van onze onderneming. Overeenkomstig de wens van de Raad van Bestuur werd aan dit 100-jarig bestaan weinig ruchtbaarheid gegeven. Ook intern willen wij zeer bescheiden zijn. De geschiedenis van het Heineken-concern zullen wij derhalve slechts in hoofdlijnen publiceren aan de hand van onderstaande jaartallenlijst, waar mogelijk verluchtigd met enige historische foto's en tekeningen. NEKEN 18 juni 1592 De brouwersweduwe Weyntgen Elberts koopt in het hart van Amsterdam een huis en erf aan de N.Z. Voorburgwal met een loods erachter en een vrije uitgang naar de N.Z. Achter burgwal. In die loods sticht zij de brou werij 'De Hooiberg'. Het huis, dat hier boven genoemd wordt, stond op de plaats waar nu het bekende hotel, café-restau rant 'Die Port van Cleve' gevestigd is, aan de N.Z. Voorburgwal naast het hoofd postkantoor. 1592-1744 'De Hooiberg' wordt gedre ven door een reeks van elkaar opvolgende brouwers, die het over het algemeen voor de wind gaat. De laatste geraakt echter in moeilijkheden, zodat de brouwerij in openbare veiling komt. 1744-1864 Onder de naam Pieter Bol- ten Co voert een compagnieschap aan vankelijk op succesvolle wijze het beheer. Uit een opgaaf van 1784 blijkt bijv. dat 'De Hooiberg' niet alleen de grootste is van de 12 Amsterdamse Brouwerijen, maar ook van de 57 brouwerijen van de gehele provincie Holland. In de 19de eeuw gaat het met 'De Hooi berg' steeds minder goed. 1864 De 22-jarige zakenman Gerard Adriaan Heineken koopt de bijna drie honderd jaar oude brouwerij voor een be drag van 48.000,—. 1864-1873 Periode van de firma Heine ken Co. Deze periode wordt geken merkt door opvoering van de kwaliteit van het produkt, door verbetering van de pro- duktie-methoden overeenkomstig de op vattingen van die tijd en door het gebruik van de beste grondstoffen. Hierdoor en door zijn wijze van zaken doen vestigt het bedrijf zijn naam op de binnenlandse markt. 1868 Ondanks het feit, dat de heer Heineken geen brouwer van origine was, was zijn beheer zo succesvol, dat al spoedig naar uitbreidingsmogelijkheden moest worden uitgezien. Het dempen van de Achterburgwal in 1867 is dan de aanleiding tot verplaatsing van het bedrijf naar de Buitensingel tus sen de Utrechtse en de Wetering Bar rière. Dit is de plaats waar de Amster damse brouwerij thans nog staat, op de hoek van de Stadhouderskade en de Ferdinand Bolstraat. 1869 De heer Heineken besluit de tot dusver gevolgde traditionele produktie van bovengistend bier te verlaten en de Beierse ondergistingsmethode toe te pas sen, hetgeen een volledige omschakeling op een andere techniek met zich mee brengt. 11 januari 1873 De heer Heineken richt, tezamen met de Rotterdamse heer W. Baartz, Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V. op, met een kapitaal van f 1.200.000,- verdeeld in 240 aandelen van f 5.000,-. De heer Heineken wordt President-directeur. Daar hij de meerder heid van het kapitaal inbrengt, wordt be sloten dat de N.V. de naam Heineken zal voeren, hetgeen zeer belangrijk is in ver band met de goede reputatie, die het bedrijf onder die naam reeds heeft ver kregen. 1874 Indienststelling van de nieuw ge bouwde brouwerij te Rotterdam. 1873-1885 Ongewijzigd blijft het stre ven naar verbetering van het produkt. In 1873 en 1874 worden ijsmachines geïn stalleerd in de brouwerijen te Amsterdam en Rotterdam. In 1880 wordt een koelsysteem, dat ge zamenlijk door Heineken-directeur W. Feltmann en Professor Linde ontworpen was, in de gist- en legkelders te Rotter dam toegepast. Sedertdien behoort Hei neken, door met de techniek steeds op de hoogte van de tijd te blijven, tot de leidende ondernemingen op haar terrein. i.

Vers van 't Vat | 1973 | | pagina 9