Malayan Breweres Malaya Sdn. Berhad te Kuala Lumpur (Maleisië). In Engeland gaat de opmars van het 'lager' bier, dat is ons type pilsener bier, onafgebroken door. Het aandeel van dit lager steeg van 1 in de totale bierconsumptie in 1961 tot ruim 9% in 1971 en het ziet er naar uit dat deze ontwikkeling voorlopig voort zal gaan. De verkopen van het door Whitbread Co, Ltd. onder licentie geproduceerde Heineken bier vertoonden wederom een aanzienlijke stijging, te weten een omzet van 704.455 hl in 1971/1972 tegenover 459.000 hl in het jaar daar voor. Sinds het begin van de samen werking met Whitbread werd meer dan 1,6 miljoen hl Heineken bier ge produceerd, grotendeels in fust. In dit verband is het interessant dat tus sen 1968 en 1972 reeds 20.000 tap installaties voor Heineken bier werden geïnstalleerd. In april 1972 werd een nieuwe brouwerij van Whitbread te Samlesbury (bij Manchester) in be drijf gesteld, waar voorlopig alleen Heineken bier in produktie is genomen. Ons bier wordt dus op twee plaatsen in het Verenigd Koninkrijk gebrouwen, nl. in Luton en in Samlesbury. In Italië en in Griekenland steeg de omzet van de met ons verbonden brou werijen. Uitbreiding van de produktie- capaciteit bij Athenian Brewery S.A., die Amstel bier brouwt, is in voor bereiding. In Zweden is de Falken brouwerij, die in april 1972 in loon gebrouwen Heine ken bier in blik ging maken, in de loop van het jaar dit bier ook in flessen van verschillende maten gaan verpakken. Met verscheidene Oostbloklanden wer den contacten gelegd, hetgeen heeft geleid tot eerste orders voor Heineken bier vanuit de Sovjet-Unie en Roe menië. Bezien we de gang van zaken in het Westelijk Halfrond, dan kunnen we met voldoening constateren, dat we on danks de economische en monetaire moeilijkheden in dit gebied, en on danks de prijsverhogingen, die wij moesten doorvoeren, als gevolg van de devaluatie van de dollar en het omhoog gaan van het kostenpeil in Nederland, de stijging van onze export naar de Verenigde Staten hebben kunnen hand haven. Het Caraïbische gebied onder vond een economische teruggang door verminderd Amerikaans toerisme. Toch zijn de resultaten van onze export in het algemeen gunstig geweest. Wat de met ons verbonden brouwerijen in dit gebied betreft, waren de verko pen van de Antilliaanse Brouwerij N.V. op Curacao wat lager dan het jaar daarvoor, als gevolg van de overmatige verzwaring van de accijnsdruk. De om zet van de Surinaamse Brouwerij N.V. te Paramaribo overtrof daarentegen die van het jaar daarvoor. Voorbereidingen worden getroffen in overleg met onze technische diensten om de brouwerij te Fort-de-France op Martinique te vervangen door een nieuwe. In Afrika zijn er twee belangrijke ont wikkelingen. Ten eerste is er een ster ke groei van de afzetmogelijkheden van de brouwerijen als gevolg van de toenemende welvaart in de meeste Afrikaanse landen. In veel landen neemt het aantal brouwerijen dan ook toe, zij het niet altijd op verantwoorde wijze. De met ons verbonden onderne mingen zien echter in het algemeen kans hun positie te handhaven. De mo gelijkheden voor de lokale produktie zijn ruim, die voor de export uit Europa worden daarentegen steeds kleiner. Vrijwel zonder uitzondering breiden onze brouwerijen hun capaciteit uit. In Nigeria produceren de drie brouwerijen bijvoorbeeld gezamenlijk ruim 1 mil joen hl per jaar. In Zaïre heeft de brouwerij te Kinshasa alleen al een pro duktie van ruim 1 miljoen hl per jaar. In Zaïre kwam de brouwerij te M'Bandaka in september 1972 gereed. De tweede ontwikkeling is dat er een fundamentele verandering komt in de verhouding tussen het Westerse be drijfsleven en Afrika. Verschillende regeringen streven er naar de positie van hun ingezetenen te versterken, wat betreft de eigendom en de leiding van door het Westen ge controleerde ondernemingen. Hoewel wij onze opleidingen voor lokale krach ten volledig benutten, is het in enkele landen voorgekomen dat Europese managers sneller vervangen zijn dan eigenlijk verantwoord is. In het werkgebied Azië/Australië lig gen onze voornaamste belangen in Z.O. Azië. De regeringen van de lan den, waar wij belangen hebben, stre ven naar politieke rust. De vooruitzich ten op langere termijn beoordelen wij als gunstig. In Singapore, Maleisië en Australisch Nieuw Guinea bleven de omzetten wat achter bij het vorige jaar. Goed ging het met de brouwerij in Hastings, Nieuw Zeeland, waar belangrijke uit breidingen onderhanden zijn en in In donesië, waar de brouwerij te Surabaja een bevredigende omzetstijging be haalde. Gezien de ontwikkeling van de biermarkt op lange termijn en onze positie in deze markt, begonnen wij in Djakarta met de bouw van een tweede brouwerij. Inmiddels heeft de Indonesische rege ring ook aan andere groeperingen toe stemming verleend tot de vestiging van brouwerijen. Het is de vraag of de schoksgewijze uitbreiding van de pro- duktiecapaciteit, die daardoor op korte termijn zal ontstaan, niet aanzienlijk groter zal zijn dan de groei van de biermarkt. Uit het Midden Oosten zijn omzetstij gingen te melden van de brouwerijen in Libanon en Irak. In Jordanië kon de Jordan Brewery Co., Ltd. haar omzet handhaven ondanks de moeilijkheden in dit land. 21

Vers van 't Vat | 1973 | | pagina 21