1. Portret van Gerard van den Akker. 2. Lantaarnplaatje van een jager met bierpui. 3. Oude toverlantaarns met verschillende projectiesystemen. 4. Vier plaatsjes uit de serie 'Roodkapje en de wolf'. taarn' werd vergroot, toen hij beslag wist te leggen op een serie meer dan 150 jaar oude decalcomanieplaten. In de huiselijke kring ging hij voorstellin gen geven en later op de kleuterschool. Toen Jan Nelissen hem uitnodigde om in het Amstelveens Poppentheater een voorstelling te geven, was het ijs ge broken en ging zijn liefhebberij een eigen leven leiden. Hij had van nature een neus voor oude zaken en scharrelde overal interessan te dingen op. Twee-en-een-half jaar ge leden staken hij en enkele vrienden de koppen bij elkaar, richtten de Stich ting 'Laterna Magica' op, en lieten al les in een keurige akte vastleggen. Al spoedig kregen zij te maken met het 'Sesam open U'-effect, want van alle kanten stroomden de kostbaarheden binnen. Omdat de stichting geen winst beoogt, werd een vriendenkring van de 'Laterna Magica' gevormd en werd alles wat werd aangedragen, opgeno men in een 'Schenkingsregister'. De goede gevers ontvangen bovendien een certificaat, waarin hun gift om schreven staat en waarin een duur zaam blijven bestaan van de curiosa gewaarborgd wordt. Alles kreeg tot nu toe een plaatsje in het zo langzamer hand uitpuilende huis van de familie Van den Akker, maar hun liefste wens is een aparte ruimte, iets als een klein museum, waar de 170 toverlantaarns, de witte muren van het pakhuis 'De Korendrager' te zien bewegen, leder een stond voor een raadsel en politie commissaris Sam Boas werd opgedra gen het mysterie te onderzoeken. Hij bleef in het ongewisse en met hem de inmiddels panische Amsterdammers, totdat een nieuwsjager van het Alge meen Handelsblad het waagde zich op de 'stille zijde' te begeven. Die zag aan de overzijde een miniem streepje licht uit een dakvenster komen en bij een inval in het pand viel een Engelse student, die met een toverlantaarn op een zolderkamertje zat, volledig door de mand. De burgerij, die zich flink had laten bedotten, zinde op wraak, 1 maar gelukkig is het allemaal nog met een sisser afgelopen. 'Ja, de toverlantaarn heeft heel wat te weeg gebracht', zegt Gerard van den Akker, nu zelf explicateur en een ver teller bij uitstek. Zelf kwam hij met de toverlantaarn eigenlijk pas in aanra king, toen zijn inmiddels 9 jaar oude dochter twee was en hij haar, in plaats van een verhaaltje voor het slapen gaan, plaatjes van Roodkapje en Klein duimpje voortoverde. Hij herinnerde zich nog, hoe hij zelf in zijn jeugd ge boeid was door het Leger des Heils- uur, waarin platen uit het leven van Jesus werden vertoond. Zijn belang stelling voor het fenomeen 'toverlan- 8

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 8