'Sint Joris heeft de draak verslagen De Jonkvrouw met zich meegedragen Komt drinken wij tot ons plezier Ter zijner eer ons Gildebier' Als de hele ceremonie achter de rug is, gaat men op weg naar de biertapwed strijden, waar de Gildebroeders dan ook zelf proberen hun beste beentje voor te zetten. In de eerste jaren van het bestaan van het Gilde werden de eerste prijswinnaars van de landelijke biertapfinale verheven tot 'meestertap- per', maar daar is het de laatste tijd door verschillende oorzaken niet meer van gekomen. Wel is het Gilde ieder jaar present bij 1. De leden wan het St. Joris Biertappers, gilde in historische kledij bij de authen tieke bierslede, waarmee zij tijdens de keifeesten" door Amersfoort trokken. Rechts op de foto zijn nog juist enkele Stadstrompetters zichtbaar. 2. De Gildebroeders tijdens een grote openlucht maaltijd. 3. De leden van het Gilde dronken om- beurten uit de met zilver beslagen bierhoorn. strijden luide aan te kondigen. Eens in de drie jaar gebeurt dat ten overstaan van de Burgemeester en Wethouders van de eigen stad, de andere jaren in de gemeenten rondom. Vanaf een per kamenten rol wordt door de Ouderman een in het oud-hollands gestelde rede voorgelezen, waarin onder meer wordt gezegd, dat 'ter occassie van voor noemd heuchlijc ghebeuren zoude het Aemersfoortsch Biertappersgild St. Joris gaerne Uwe Grootmoghende He ren ten prezente doen, een vaetjen ghoet Aemersfoortsch bier, vermaert ende gheroemt sinds de jaren 1259, welk bier is bevonden gheheel te vol doen aan de eischen ende exigentièn der keurmeesteren, hetwelk vaetjen bier sal worden aangheslagen ende gheopent door een onzer meestertap- pers'. Hierna wordt uit houten vaatjes het eerste bier met grote zorg getapt in een enorme bierhoorn, welke de burgemeester en de andere leden van het college ter lediging wordt aange boden. Tot voor enkele jaren kwam het bier van de Phoenix Brouwerij, maar sinds deze is overgenomen door Breda- Oranjeboom (en kortgeleden werd ge sloopt) worden de authentieke houten vaten gevuld met Heineken bier. De bierhoorn, die vervolgens van mond tot mond gaat tot de vaatjes geheel zijn leeggetapt, draagt ook nog de zeer toepasselijke spreuk: 3 13

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 13