Horeca-ondernemers uit Amersfoort verenigd in St. Joris Biertappersgilde bieptapperscm.de De stad Amersfoort mag er zich op beroepen het enige Biertappersgilde, dat Nederland rijk is, binnen zijn poor ten te herbergen. Hoewel in de 19e eeuw deze broederschappen ten onder zijn gegaan, heeft men in deze, uit een oogpunt van historie, zo fraai behouden stad, een knipoog gemaakt naar het verleden en een brok traditie letterlijk weer op de been geholpen. Dat ge beurde in 1959 toen Amersfoort 700 jaar stadsrechten had en dit op uit bundige wijze vierde. De toenmalige Phoenix Brouwerij, de enig overgeble vene van de ongeveer 350 brouwerijen, die Amersfoort in de Middeleeuwen bezat, brouwde voor die gelegenheid een extra feestelijk bier, dat zij St. Joris Bier noemde, zo geheten naar de beschermheilige van de stad. De brouwmeesters en -knechten waren in Middeleeuws costuum gestoken en al les geschiedde met groot ceremonieel. De goede smaak van het St. Joris eeuwfeestbier moest echter wijd en zijd worden gepropageerd en zo ge beurde het, dat op 12 juni 1959 op de 'Pretzolder' van Phoenix onder leiding van directeur J. Korthals Altes (thans werkzaam bij Vrumona) in het toen nog ongerepte St. Joris Gilde-boek een officiële akte werd opgemaakt, waarbij het Biertappersgilde, daterend reeds uit 1634, werd heropgericht. Horeca ondernemers uit Amersfoort vormden weer een broederschap en luidden met Geheimschrijver en Busmeester J. H. Eriks als toegewijd notulist een nieuw tijdperk in. De Gildebroeders, zo'n 24 in getal, stellen zich ten doel het vak manschap van het biertappen in woord en daad uit te dragen, de bezoekers van horeca-drijven tot volle tevreden heid te bedienen en het herecawezen in algemene zin in binnen- en buitenland een goede naam te bezorgen. Een hoogtijdag op de drukbezette kalender van het Gilde is het jaarlijks terugkerend gebeuren van de nationale biertapwedstrijden. Op de ochtend van die dag trekt het Gilde, in authentiek Middeleeuws tenue met op de rode muts het Pelgrimsteken van Amers foort, de straat op om de biertapwed- 12

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 12