P. KRANENBERG over de OLYMPISCHE SPELEN te MÜNCHEN De heer P. Kranenberg, directeur Horeca Ont wikkeling, verbleef tijdens de Olympische Spelen in München om o.m. de verrichtingen van zijn zoon, Coen Kranenberg, in de zo succesvolle Nederlandse hockeyploeg te volgen. Vanuit München schreef hij, speciaal voor Vers van 't Vat, zijn impressies in een tweetal brieven, dat wij hierbij publiceren. Als de doelstelling van de Olympische Spelen München 1972 zou mogen luiden, dat de organisatie er naar gestreefd heeft haar klanten in elk opzicht te gerieven, dan geloof ik te mogen schrijven, dat men daar voor een overgroot deel in geslaagd is. Ik wil trachten het leven van een wille keurige bezoeker te schetsen van het begin tot op heden. Hoe is het in het algemeen gesteld met het onderkomen van de duizenden en nog maals duizenden bezoekers. De indruk is allerwegen zeer goed. Er zijn nog steeds vele kamers in hotels en bij particulieren in en rond München ter beschikking. Men verwacht de tweede week een grotere bezetting van de logeeraccommodatie, om dat dan de atletiek volop aan bod komt. Men heeft de prijzen van de hotels en van de maaltijden zeer behoorlijk in de hand gehouden. Als men luxueus wil di neren in een restaurant van de goede middenklasse, dan betaalt men inclusief wijn voor twee personen tussen de 35 en 50 DM, en wil men goed doch wat eenvoudiger eten, dan is men voor twee personen ongeveer 25 DM kwijt. Klachten over kamers hoort men haast niet. Ook niet van diegenen, die particulier zijn ondergebracht. Integendeel, er is sprake van een grote mate van gastvrijheid en van hulpvaardigheid. Gaat men dan vervolgens als bezoeker zijn verblijf verlaten om naar de verschil lende sportaccommodaties te gaan, dan zijn er de volgende mogelijkheden: a. per particuliere auto over een schit terend complex van nieuw aangelegde wegen, waar nimmer opstoppingen zijn. Men betaalt voor het parkeren 10 DM per dag, hetgeen weliswaar niet goedkoop is, maar wat men er voor krijgt is zeer goed. b. per U-Bahn en S-Bahn, hetgeen zeer snel en effectief is. In 6 tot 10 minuten reist men vanuit het centrum van Mün chen naar het Olympia Park. Er rijden bijzonder veel treinen en er is altijd plaats. De prijs is erg goedkoop: 1 DM voor een enkele reis en 1.50 DM voor een retour. c. per stadsbus. Deze wijze van vervoer duurt wat langer, maar is ook attractief omdat men heel wat van de stad ziet. De prijzen zijn gelijk aan de U- en S-Bahn. Er is altijd volop aanbod van bussen. d. te voet. Dit is echter niet aan te raden, omdat men op het Olympiade-terrein ook al alles lopen moet en dat is alles bij el kaar al een flinke afstand. Is het gemakkelijk om aan kaarten te ko men, vraagt U zich wellicht af. Het ant woord is 'ja' als het gaat om roeien, hockey en kanovaren, en 'nee' voor prak tisch alle andere sporten. Voor finales is in feite alles van te voren al uitverkocht geweest. Er is in München in het centrum van de stad een zeer levendige handel in zwarte kaartjes en prijzen van bijvoor beeld 200 DM voor atletiekfinales zijn vrij 'normaal'. Het doet denken aan onze Holiand-België-ontmoetingen van voor de laatste wereldoorlog, toen voor het hotel 'Schiller' op het Rembrandtsplein in Am sterdam soortgelijke taferelen zich af speelden. Eenmaal in het Olympia Park of op de roei-accommodatie of waar elders dan ook, maar met name in het Olympia Park, ziet men stromen mensen zich volledig rustig voortbewegen. De ligging der activiteiten is zodanig bepaald, dat van enige ver warring of chaos nergens sprake is. Alles verloopt schitterend op tijd en de toe schouwer komt volkomen aan zijn trekken. Wat echter het meest opvalt is, dat deze Olympiade een zo bijzonder vredige aan blik geeft.*) Alle volkeren der aarde, met hun eigen spraak en klederdracht, zijn hier P.S. Het eerste deel van dit verslag werd geschreven vóór de gebeurtenissen van de 5de september. bijeen en zij vermengen zich zonder ruzie. Op het veld wordt uiteraard wel eens wat minder vleiends gezegd, maar in het spel is men allemaal zeer fair. De accommodaties zelf zijn schitterend van opzet. Wat het ook gekost moge heb ben, de organisatoren hebben zeer veel eer van hun werk. De suppoosten, de gid sen, kortom, al het personeel van hoog tot laag is bezield met de gedachte dat de bezoeker in alle opzichten goed behan deld moet worden. Heeft de bezoeker ook mogelijkheden ter recreatie en restauratie in het Olympia Park? Het antwoord is 'ja' en wel vol mondig 'ja'. Er is een grote groep res tauraties aanwezig, waar prima etens waren en dranken voorhanden zijn. En alles is tot op de laatste fles of het laat ste vat gekoeld. Alle Münchener brouwe rijen, en dat zijn er heel wat, werken hier tezamen onder één merknaam: Münche ner Bier. En de prijzen zijn zeer redelijk: bier 1 DM, broodje kaas of worst 1.50 DM. Zeer opvallend is, dat de uitgestrekte terreinen allemaal schoon zijn; geen pa pier, geen vuilnis; uitnemende, grote toilet accommodaties die doorlopend worden schoongehouden. Voor invaliden heeft men overal hulpposten en speciale plaat sen gereserveerd. Postkantoren zijn op vele plaatsen aanwezig. Als ik U vertel, dat het bovendien vanaf die fantastische opening tot op de dag van vandaag ons gegeven is geweest om van schitterend weer met strakblauwe hemel te genieten, dan is het feest van sporten en volken in de ogen van Uw briefschrijver tot op heden zeer geslaagd. München, 2 september Na mijn meer opgewekte indrukken van de eerste week van de Spelen, kunt U zich voorstellen dat ik ditmaal wat ge matigder zal zijn. Trouwens, de stemming onder allen, die op energerlei wijze bij de Spelen betrokken waren, was vanzelf sprekend na de vreselijke gebeurtenissen met de Israëlische ploeg geheel ver anderd. Dinsdag 5 september heerste er vanaf de vroege ochtend een zeer gespannen sfeer, zowel in het Olympia Park als in de stad München. Alom waren gevoelens van te leurstelling en machteloze woede merk baar. Maar nadat de rouwplechtigheid in het Olympisch Stadion had plaatsgevon den, hernam het normale leven zijn loop. Toch was het duidelijk dat noch bij de Spelen, noch in de stad de stemming er weer in zou komen. De uitbundigheid en de vrolijkheid hadden plaatsgemaakt voor een grote mate van terughoudendheid. Bovendien kwam hier en daar een zekere mate van agressie om de hoek kijken, hetgeen zich heeft geuit in een aantal kleinere en grotere incidenten. De publieke belangstelling voor de Spelen bleef echter praktisch gelijk, doch het deed wat onwezenlijk aan om bij manifes taties aanwezig te zijn, waarbij de nor male toejuichingen vrijwel geheel achter wege bleven. De Olympische Spelen 1972 zijn nu achter de rug en zij hebben ongetwijfeld toch hun waarde gehad als het gaat om een bijdrage tot verbroedering van een groot aantal mensen, dat op enigerlei wijze sport bedrijft. Toch zal de Olympiade 1972 immer geboekstaafd blijven als een manifestatie met een zeer treurige afloop. Dit is des te ernstiger omdat gezegd mag worden dat niet alleen de Duitse organi satoren maar ook de Duitse bevolking in haar geheel, een zeer serieuze poging heeft gedaan om een in alle opzichten goedwillend en vredelievend Duitsland te tonen. München, 11 september P. Kranenberg De heer P. Kranenberg met zijn zoon Coen in het hockeystadion te München. 6

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 6