Grote getallen illustreren omvang van de bouw Onder de ongeveer 120 mensen, die op het terrein werkzaam zijn, zoals grondwerkers, heiers, betonvlechters, timmerlieden, lassers, betonstorters, kraanmachinisten, chauffeurs, mon teurs, elektriciêns en leden van het kantinepersoneel, zijn er drie, die tij dens de duur van de bouw op het ter rein gehuisvest zullen zijn. Dat zijn twee medewerkers van de Aannemings maatschappij Visser en Smit uit Pa- pendrecht en de heer T. Dikken van Heineken, die fungeert als contactman van de brouwerij. Met name de twee mensen van de aannemingsmaatschap pij zullen de eerstkomende tijd spe ciaal 's nachts voor de bewaking van het terrein zorg dragen. Zij worden daarbij vanaf begin april terzijde ge staan door een hond, die op het schier onmetelijke terrein zijn sporen als waakhond best kan verdienen. 1 Doorkijk vanaf de werkbrug over de Weipoortsevliet. 2. Het verwijderen van de mutsvulling in het heiblok. 3 Een weerhuisje, waarin de laagste en hoogste nacht- en dagtemperaturen worden afgelezen ten behoeve van de bouw. 4 Een kraan en een heistelling in actie bij het in aanbouw zijnde bottelarijgebouw. 4 1975 duren, vooraleer er in Zoeter- woude bier gebrouwen kan worden, zodat in de tussenliggende periode het bier per tankauto aangevoerd zal worden. Om een indruk te geven van de om vang van het project, is het misschien aardig om nog wat cijfers te noemen. In totaal werd voor egalisering en op hoging van het terrein, alsmede voor de voorbelasting, 510.000 kubieke me ter zand opgespoten. Een groot model vrachtwagen kan ongeveer 10 kubieke meter zand vervoeren, hetgeen bete kent dat er - wanneer het zand niet opgespoten zou zijn - liefst 51.000 vrachtauto's nodig zouden zijn ge weest. Achter elkaar geplaatst zouden deze vrachtwagens een file vormen van Groningen tot Maastricht. Met het op spuiten van het zand komt ook nog eens 1.530.000 kubieke meter water naar het brouwerijterrein. Om deze hoeveelheid over de weg aan te voeren zouden 61.200 tankwagens nodig zijn, die achter elkaar geplaatst de hele weg van Amsterdam naar Berlijn zou den vullen. Bij al deze getallen steekt het aantal kubieke meters betonspecie, dat tot nu 2 toe verwerkt is, wat schraal af. Maar het is toch altijd nog 1100 kubieke meter, welke hoeveelheid kant en klaar met speciale auto's, de z.g. truck mixers, wordt aangevoerd. Voor het vlechtwerk van de bewapening werd al 120 ton ijzer verwerkt, maar dit is nog maar een klein beetje in vergelijking met de hoeveelheid, die nodig zal zijn, wanneer na de bouwvakvakantie met de bovengrondse constructies wordt begonnen. Buiten het bouwterrein is men de laat ste maanden ook druk in de weer ge weest. Onder meer ten behoeve van het toekomstige brouwerijverkeer heeft de Gemeente Zoeterwoude de Burge meester Smeetsweg, die aan de west zijde aan het brouwerijterrein grenst, verbreed en versterkt. Deze werkzaam heden zijn thans afgerond en de toe gang tot het bouwterrein is verlegd naar de plaats, waar in de toekomst ook de hoofdingang van de brouwerij zal zijn. Ten behoeve van het bouw- verkeer werd een tijdelijk wegennet aangelegd, waarvoor 5.000 betonpla ten van 2 x 2 m werden gebruikt. In totaal ligt dus nu 20.000 vierkante meter weg op het terrein. 3 6

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 6