brouwerij in zoeterwoude nog onder het maaiveld 3 Het is, op het moment dat we dit schrijven, heel moeilijk om een beeld te geven van de stand van zaken bij de bouw van ons nieuwe brouwerijcom plex in Zoeterwoude. Niet omdat er in de afgelopen vier maanden geen ge weldige vorderingen zijn gemaakt, maar omdat er in feite nog niets spec taculairs te zien is. Alles wat tot nu toe is gebeurd, bleef beperkt tot ac tiviteiten onder het maaiveld. Voor wie in één oogopslag het hele brouwerij terrein in zich opneemt, valt er niet méér waar te nemen dan wat heistel lingen, kranen, lichtmasten, keten en barakken. Toch waren er begin april al zo'n 120 man aan het werk, maar op een terrein van 78 hectare vindt men hen nauwelijks terug. Sinds op 22 november van het vorige jaar officieus de eerste paal geslagen werd, hebben de heiers echter niet stilgezeten. In tegendeel, niet minder dan 1630 palen, de meeste met een lengte van rond de 16 meter, gingen - verdeeld over de verschillende bouw putten de grond in. Begonnen werd met het dienstgebouw in de knik van de Weipoortsevliet. Alle 600 palen zitten inmiddels in de grond, de koppen zijn gesneld, en de vloer voor de z.g. diepe kelder is op dit moment gestort. De binnenbekisting voor de wanden van deze kelder is men aan het stellen en men werkt reeds aan de liftschacht, die een verbinding moet gaan vormen met het ernaast komende vier ver diepingen tellende legergebouw. Voorde fundering van dit legergebouw, waarin de tanks (48 in totaal) hori zontaal komen te liggen, is men nu aan het heien, alhoewel we niet helemaal over 'heien' kunnen spreken. Op plaat sen waar de fundering extra zwaar moet zijn, wordt namelijk geen gebruik gemaakt van voorgefabriceerde palen (met een draagkracht van ongeveer 60 ton en een lengte van gemiddeld 20 meter), maar van z.g. vibro-palen,

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 3