J.deKraay doet in kleder drachten Arnstel 1972 Goldrace Uitgave: Uitgeversmaatschappij Limburgs Dagblad N.V., Nabelstraat 21, Heerlen In een vraaggesprekje lichtte de heer De Kraay ons uitvoerig in over zijn col lectie. Toen kort voor het huwelijk van onze kroonprinses bekend gemaakt werd, dat zij enige dagen later naar Suriname zou vertrekken, schreef de heer De Kraay haar een brief. Hierin verzocht hij haar om hem enige ansichtkaarten te sturen, die zij wellicht van haar reis mee zou nemen en waarop afbeeldingen van de klederdrachten van de Surinaamse bevolking zouden voorkomen. Met de kleurrijke kaarten, die de Prinses hem stuurde, wordt het eerste fotoboek ge opend. Zij zijn het begin van een indrukwekkende, zeer afwisselende reeks kaarten, 1500 in getal, die zijn samengebracht in zeven dikke plakboeken. Van het begin af heeft de heer De Kraay ernaar gestreefd zijn verzameling zo internationaal mogelijk te houden. Weliswaar is het interessant je te 'verliezen' in de meisjes-, huwelijks- en weduwendrachten van ons Staverse of Volendamse volksdeel, maar liever deed de heer De Kraay het iets minder gespecialiseerd en vergaarde hij een zo gevarieerd mogelijk aantal kaarten. Hierdoor werd het archiveren wat moeilijker, maar voor de heer De Kraay waren en zijn nog steeds authenticiteit en afwisseling het belangrijkst. Hoe groot de invloed van iemands hobby op zijn privé-leven kan zijn, blijkt duidelijk uit het feit, dat de heer De Kraay sinds het moment dat hij begon, tal van boeken over de volkenkunde doorwerkt. Bovendien heeft hij in de loop der jaren een groot aantal internationale contacten met ambassades en met collega verzamelaars weten te leggen. Doordat hij vaak tracht iets van de geschiedenis van elke kaart, dus van de klederdracht, te achterhalen, heeft hij een aanzienlijke kennis omtrent vele uiteenlopende zaken opgebouwd. Hij weet ons precies te vertellen, welke verschillende tradities b.v. de Maories er op na houden en hoe dit tot uiting komt in hun kleding. Ook de ingewikkelde namen van vele Afri kaanse en Aziatische gewaden weet hij te noemen. Enige kaarten uit Pnom-Penh bijvoorbeeld, wekten onmiddellijk zijn belangstelling voor de politieke en sociale situatie aldaar. Op deze manier vertoont zijn verzamelhobby een studie-aspect, dat volgens de heer De Kraay erg geestverruimend werkt. Teneinde zijn collectie zo goed mogelijk aan te vullen, heeft de heer De Kraay een bepaald systeem uitgewerkt. In zijn bestand heeft hij de adressen van een groot aantal buitenlandse ambassades en consulaten. De bezoeken van de leden van het Koninklijk Huis aan het buitenland houdt hij nauwkeurig bij en ook de vakanties van familieleden en kennissen worden genoteerd. Hij stuurt zijn verzoekbrieven over de gehele wereld, doch de respons blijft, ondanks herhaling, vrij klein. Van de tien verstuurde brieven blijven er zeven onbeant woord, op twee ervan ontvangt hij reisfolders en slechts op één brief krijgt hij een of meer kaarten. Ook via advertenties b.v. in de speciale rubriek in Pano rama dringt de heer De Kraay erop aan, vakantiekaarten niet weg te gooien, maar deze naar hem toe te sturen. Nu U de lente en waarschijnlijk reeds enige vakantieplannen in het hoofd heeft, willen wij U vragen ook de heer De Kraay in gedachten te houden. Uw kaarten worden met enthousiasme op het navolgend adres begroet: Van Duylstraat 72, Rotterdam-West. Ook wanneer U de kaarten per interne post naar de Tapkelder, R/Cr stuurt, komen ze zeker terecht. Besteedden wij in voorgaande nummers reeds enige malen aandacht aan diverse verzamelaars van bieretiketten en soortgelijke zaken van buiten ons concern, ditmaal willen wij een collectionneur van eigen 'bodem' naar voren halen. De heer J. de Kraay uit Rotterdam trad in 1929 bij de brouwerij in dienst, werkte achter eenvolgens in de kuiperij, de onderhoudsdienst, de pekkerij, de mouterij, de gist en de tapkelder en verzamelt sinds het huwelijk van Prinses Beatrix ansicht kaarten met klederdrachten erop. Doch ook vóór die tijd klopte het verzamelaars- hart van de heer De Kraay reeds in alle hevigheid, getuige het omvangrijke fotoalbum, dat hij van zijn brouwerijtijd aanlegde.

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 14