Historie van vele jaren brouwerij voetbal naar uitkeken. Iedere oud-gediende uit die tijd zal zich ook zonder meer dé slag uit het seizoen 1953-1954 kunnen herinneren. De 4-3 overwinning, die Rotterdam toen behaalde, was wel zo duidelijk oorzaak van de partijdige scheidsrechtersbeslissingen, zo luidde het oordeel van de Amsterdammers, dat zij slechts één middel voor handen zagen om de 'rekening' te vereffenen. De sloot naast het voetbalterrein werd de scheidsrechter noodlottig, al ver anderde zijn natte pak niets aan de einduitslag. De zestiger jaren luidden een roos kleuriger tijdperk in voor Heineken. In 1964 namelijk was er, na een jaren lange malaise, eindelijk weer een kampioenshuldiging. H.B.M. kwam als sterkste club van de derde klassers naar voren en promoveerde naar de tweede klasse. Het seizoen daarop was de speelsterkte al weer zodanig toegenomen, dat H.B.M. niet alleen zich wist te handhaven in deze tweede klasse, maar wederom het kampioen schap verwierf en promoveerde naar de eerste klasse. Het succes was even wel niet van lange duur. De situatie bereikte in 1970 een diep tepunt. Niet alleen verschenen op de training nog maar enkele spelers, ook de samenstelling van de twee elftallen leverde problemen op. Spoedig bleek, dat het tweede elftal geen bestaans mogelijkheden meer had. Het was in die kritieke tijd, dat een aantal mede werkers van de brouwerij Mauritskade van zich liet horen. Hoewel velen van hen reeds in clubverband voetbalden, bestond er voor een brouwerijelftal veel animo. Na verloop van enige tijd kon H.B.M., dankzij 22 voetballers afkomstig van de Mauritskade, prat gaan op het feit, dat de vereniging drie elftallen telde. Op de Mauritskade was men er even min ongelukkig mee. Voor het eerst sinds 18 jaar werd er door brouwerij medewerkers weer in een brouwerij club gespeeld. De voetbalvereniging van de Amstel Brouwerij namelijk, maakte in 1952 hetzelfde dieptepunt door als H.B.M., maar zag toen geen mogelijkheid meer er bovenop te ko men, waarna de vereniging werd op geheven. Toch had ook de Amstel Brouwerij in het verleden verschillende prestaties op voetbalgebied geleverd. In 1926 werd de voetbalvereniging 'Amstel Brouwerij' opgericht. Na ver loop van tijd ging men competitie spe len in een voetbalbond, de K.A.B., waarin het kantoorpersoneel van de Amsterdamse brouwerijen Heineken, Amstel en de Gekroonde Valk (Van Vollenhoven) speelde. In 1940 was men gedwongen de club naam, die voluit luidde 'Beierse Bier brouwerij De Amstel' (B.B.D.A.) te veranderen in 'Bereikt Bloei door Am bitie', omdat de K.N.V.B. iedere vorm van wat zij 'commerciële inslag' noem de uit de voetbalsport probeerde te bannen. Gespeeld werd met twee elftallen, waarvan het een op zaterdagmiddag speelde, het ander op zondag. Een zekere rivaliteit was er uiteraard wel tussen de beide elftallen, vooral daar de resultaten van het zaterdag-elftal, dat met kantoorpersoneel voetbalde, ver onder die van het zondagselftal, waarin de brouwerijmensen, bleven. Het eerste kampioenschap werd dan ook door het brouwerijpersoneel be haald, al lieten de kantoormensen het hierbij niet zitten. Zij volgden enige jaren later. Het was beide malen reden tot grote vreugde en tot het laten ver vaardigen van een dasspeld. Na deze 'vette jaren' ging het echter snel bergafwaarts met het voetbal. Toen men noodgedwongen de twee elftallen moest combineren, ontstond er een elftal, waarin de spelers be halve met het voetballen zélf, ook veel moeite hadden met de spelregels. Zo kwam het voor, dat een 'out-bal' mid den in het veld werd 'in'gegooid, in plaats van langs de zijlijn. Ondanks het feit, dat onder meer de heer Petrie, thans ex-Ajacied, de club met zijn professionele spel een stimu lans en vaak enige doelpunten bezorg de, lukte het niet het elftal compleet te houden. De belangstelling daalde, de training (voorheen onder leiding van officiële trainers als de heer Buen- ting) trok geen mensen en de club werd in 1952 opgeheven. Wat de huidige stand van zaken be treft, staat H.B.M. er niet zo best voor. Weliswaar heeft het eerste elftal zich in de derde klasse kunnen handhaven, het bracht het in de competitie echter niet verder dan een achtste plaats. Alle hoop was dan ook gevestigd op het tweede, Spaanse elftal, dat in de reserve vierde klasse hoge ogen naar een kampioenschap gooide. De beslis sende wedstrijd, die zaterdag 8 april op eigen terrein werd gespeeld, werd evenwel verloren met 3—1, zodat H.B.M. hier op een tweede plaats eindigde. Het derde elftal, waarin eveneens een groot aantal Spanjaarden, moest zich wegens gebrek aan belangstelling van de spe'ers uit de competitie terug trekken. Het ziet er naar uit, dat het brouwerij voetbal weer een noodlijdende aan gelegenheid aan het worden is. Oud voorzitter J. J. M. Hollander, die nog steeds veel voor zijn club doet, slaat met groeiende ontevredenheid de ont wikkelingen gade. 'Het feit, dat de spelers nogal eens worden verwisseld, wegens het voortdurend komen en gaan in een bedrijf, hoeft zeker geen beletsel te zijn voor een goede voetbal club. Dat is in het verleden wel be wezen. Het enige wat wij nodig heb ben, is veel enthousiasme en een vol ledige inzet', zo luidt zijn oordeel. In het wekelijkse programma-overzicht, dat door hem wordt samengesteld, probeert hij herhaaldelijk de spelers te activeren, doch het resultaat blijft vrij pover. Het meest vervelende van de zaak is, volgens de heer Hollander, wel het feit, dat op de concernsport dagen blijkt, dat het wél anders kan. In ieder geval spreekt hij de hoop uit, dat het 't volgend jaar weer tot een kampioenschap zal komen. Iets waar van we dit jaar niet zó ver verwijderd waren. 10

Vers van 't Vat | 1972 | | pagina 10