IS UW VEILIGHEID EEN BRANDEND PROBLEEM? Spel der vergissingen en Tekenwedstrijd voor de jeugd 7 Is Uw veiligheid een 'brandend pro bleem'? Of gaat U ervan uit, dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen? Deze twee vragen willen we graag eens aan al onze medewerkers voor leggen in de hoop, dat de 'veiligheids gedachte' nog meer bij U gaat leven. Heel in het bijzonder willen we het deze keer hebben over het brandge vaar, omdat juist in de wintermaanden dit aspect van de veiligheid bijzondere aandacht vraagt. Uiteraard is in Uw werkomgeving vol daan aan alle wettelijke verplichtingen op dit punt. Maar belangrijk is ook Uw eigen aandeel in deze vorm van be veiliging. Als we U op de man af zou den vragen, wat U zoudt doen wanneer er brand uitbreekt, dan zoudt U in negen van de tien gevallen het ant woord schuldig blijven. Denk niet, dat U een uitzondering bent op het geheel, want de praktijk heeft uitgewezen, dat het met de kennis op het gebied van de brandveiligheid nog droevig gesteld is. Daarom hieronder een paar vragen, waarop U voor Uzelf maar eens het antwoord moet geven. De tekortko mingen rollen er dan vanzelf uit. Die vragen zijn: - Hebt U de instructie in geval van brand bij de hand? - Weet U hoe U alarm kunt slaan? - Weet U de plaatsen waar brand- Voor de komende feestdagen hebben we, zowel voor onze lezers als voor de jeugd, een speciale wedstrijd in Vers van 't Vat opgenomen. De be kende tekenaar en cartoonist Arend van Dam heeft op ons verzoek een kijkje genomen in een brouwerij en deze op zeer originele wijze in teke ning gebracht. Om een beetje in de kerstsfeer te blijven, heeft hij alle men sen in de brouwerij als kerstmannetjes uitgedost. De plaat geeft natuurlijk niet een getrouw beeld van een brou werij, maar dat mag men van een car toonist ook niet verwachten. De vele speelse elementen, die hij in 't brouw- proces heeft verwerkt, leverden echter wel een heel attractieve kijkplaat op. Misschien vindt U het wat vreemd, dat dezelfde tekening tweemaal is afge drukt: één keer in het blad en éénmaal op een los vel. Maar wie goed kijkt, zal zien, dat de tekeningen op een blusmiddelen te vinden zijn? - Kent U de kortste vluchtweg om het gebouw te verlaten? - Weet U welke belangrijke stukken of waardevolle voorwerpen U, in dien mogelijk, in veiligheid moet brengen? Het antwoord op deze vragen is op zichzelf niet moeilijk. Bovendien is er op iedere afdeling een brandinstruc tie, zodat U zich over alles op de hoogte kunt stellen. Voor de kantoren liggen de zaken soms wat gemakke lijker dan voor de bedrijfsgebouwen, vooral ook omdat het brandgevaar in het bedrijf door de aard der werk zaamheden vaak groter is. Daarom hebben onze bedrijven ook een be drijfsbrandweer. Deze is veelal onder deel van de B.Z.B., de Bedrijfszelfbe scherming. De leden van de bedrijfs brandweer doen dit werk op vrijwillige basis en geven vele vrije uren om hun paraatheid op te voeren. Daarbij komt echter, dat het lang niet altijd gemak kelijk is om het korps op sterkte te houden. Met name door ploegendien sten in de productiesector vallen he laas nogal eens wat mensen af. Ook de B.Z.B. werkt met vrijwilligers, hoewel de instelling hiervan op wette lijke basis berust. Maar het zou niet juist zijn, wanneer ook de B.Z.B. zou steunen op een handjevol enthousias telingen. De veiligheid is niet slechts een zaak die het bedrijf aangaat, maar evenzeer iets, waarmee U allen zélf te maken hebt. Daarom willen wij nog eens een beroep op U doen. Re gelmatig worden cursussen gegeven, die opleiden tot E.H.B.O.-er, brand wacht of redder. Wanneer U daarover meer wilt weten, dan kunt U altijd in lichtingen krijgen bij de plaatselijke personeeldiensten. Zij zullen U ook verwijzen naar de 'experts' in alle ves tigingen en mocht dat niet voldoende zijn, dan kunt U te allen tijde terecht bij ondergetekende. Natuurlijk kunnen we ons voorstellen, dat niet iedereen zich onmiddellijk voor een van de cursussen zal opge ven. Maar het minste dat U kunt doen, is toch wel het bestuderen van de brandinstructie. Wanneer U zich daar na aan alle regels houdt, is er al veel gewonnen. Ook preventief, dus ter voorkoming van brand, hebt U een taak. Ga er bijvoorbeeld van uit, dat U nooit en te nimmer asbakken ledigt in de prullemand. En let er bij het verlaten van Uw afdeling op, dat sigarettenpeukjes ook werkelijk ge doofd zijn. Op die manier doet U al een goed stuk werk ter verhoging van Uw eigen veiligheid en die van Uw medewerkers. J. H. Mellegers Landelijk coördinator Bewaking en Beveiliging 2e Weteringplantsoen Amsterdam (toestel 2144) aantal plaatsen verschillen. De losse tekening is het origineel. Op de afdruk in Vers van 't Vat zijn vele zaken ver anderd. De vraag is nu: hoeveel ver schillen tussen beide tekeningen ziet U? Voor de goede orde zij vermeld, dat de druktekst op de bijlage en de kleur rood in het blad buiten de prijs vraag vallen. De oplossing, waarbij het er om gaat het aantal fouten te noemen én de verschillen te omschrijven, dient U vóór 15 januari in een gesloten enve loppe te zenden aan de Redactie van Vers van 't Vat, Tweede Weteringplant soen 21, Amsterdam. Op de enveloppe vermelden: kerstwedstrijd. Onder de goede inzenders worden 3 cadeaubon nen verloot. Voor de jeugd tot en met 15 jaar is er een kleurwedstrijd. De bedoeling is, dat de tekening, die als losse bijlage in het blad zit, gekleurd wordt. Daar voor mag elk gewenst materiaal ge bruikt worden. De ingekleurde teke ningen moeten eveneens vóór 15 januari in het bezit zijn van de Redac tie (adres zie boven). De jury zal de inzendingen in drie groepen verdelen, teneinde in de be oordeling de leeftijd van de inzenders te betrekken. De leeftijdsgroepen zijn: tot en met 8 jaar, 9 tot en met 11 jaar, 12 tot en met 15 jaar. Voor elke groep zijn prijzen beschikbaar in de vorm van dozen met viltstiften. Op de achterzijde van de tekening moeten naam, adres en leeftijd van de inzen der worden vermeld. Nadat de jury de inzendingen heeft beoordeeld, worden alle werkstukken naar de makers teruggezonden. De uitslag van beide wedstrijden wordt gepubliceerd in het februarinummer van Vers van 't Vat. De prijswinnaars ontvangen eerder bericht.

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 7