opgravingen in zoeterwoude 6 (vervolg van pagina 5) Tot zo ver de activiteiten van de R.O.B. in Zoeterwoude, Graag komen we nog even terug op het kasteel 'Huis te Zwieten', dat gestaan heeft tussen de Ommedijkseweg en de Wei- poortsevliet, op ongeveer 600 meter van de Hoge Rijndijk. In de weilanden zien we nog enkele vijvers, die vroeger bij de prachtige tuinen behoorden. Men dacht hierin de oude slotgracht te herkennen, ook al omdat er een soort schiereilandje in ligt. Hoewel er in de literatuur nadrukkelijk staat ge schreven, dat het kasteel in 1805 ge heel was afgebroken en ook het puin van de fundamenten was gebruikt voor de weg Den Haag-Gouda, bevinden zich op het schiereilandje en deels ook onder water nog verschillende resten. Onder meer kwamen bij de grondwerkzaamheden nog enkele ton- nen-zware fundamenten aan de opper vlakte. Het kasteel was in 1321 al bekend als Hollands leen. Het is het stamhuis van het geslacht van Zwieten, een geslacht, dat vele vooraanstaande be stuurders van de gemeenschap lever de. De Van Zwietens waren vertegen woordigers in de Staten van Holland, een was burgemeester van Leiden, ter wijl ze ook in 'Rijnland' een grote rol speelden. De belangrijkheid van het geslacht 'Swieten' komt onder meer tot uitdrukking in het historisch ge schrift 'Batavia llustrata'. Daarin wordt gesproken over Gerrit Emmersz van Swieten of Sweeten. Een kleinzoon van hem. 'Vette Simon', was baljuw van Voorn. Van andere kleinzonen is bekend, dat bijvoorbeeld Dirk 'doot bleef met den Grave van Holland bij Staveren, in den Strijt tegens de Vriezen anno 1345'. Dirk's broer Claas van Swieten, bijgenaamd 'Draken burg', werd in 1370 in Delft dood geslagen door de Kabeljauwen 'met noch 18 van sijn bloet-vrienden'. Boudewijn 1410) was naast bezit ter van vele titels en landerijen rent meester generaal van Holland en Zee land. Van hem staat er: 'hij was zeer rijk en hadde een Bastard Zoone, ge naamd Willem den Bastard van Swie ten, Procureur Generaal van den Hove van Holland in 1450'. Adriaan van Swieten behoorde in 1566 tot den ver bonden Edelen te Brussel en was bij zonder actief bij het innemen van Den Briel. De bekende vlootvoogd Blois van Treslong was onder meer een vaste bezoeker van het kasteel. Naar het kasteel is ook een oorlogsschip ge noemd. 'De Zwieten' behoorde tot de vloot van de Vereenigde Oostindische Compagnie en werd in 1661 in dienst genomen. In 1665 werd het schip door de Engelsen veroverd. Op de achter zijde van het schip was het kasteel afgebeeld. Het kasteel zelf is in de loop der eeuwen vele malen van uiterlijk ver anderd. Het blok van twee gekoppel de rechthoekige gebouwen moet nog laat-middeleeuws zijn. De trapgevels daarop zijn van een veel later tijdstip. Oud zijn ook de torens, die het ge bouw een kasteelachtig uiterlijk geven. In de 18de eeuw is het kasteel dus danig verfraaid, dat het meer weg had van een weelderig landhuis met grote raampartijen en rijk-aangelegde tui nen. Het oorspronkelijke karakter ging daarmee verloren. In 1805 werd de buitenplaats 'Huis te Zwieten' geheel afgebroken, maar de vermoedelijke resten ervan zullen straks in de opzet van de brouwerij een eervolle plaats blijven behouden. Uit potscherven, die men in Zoeterwoude heeft gevonden, werd getracht weer één geheel te maken. GOUDEN WIEG In Zoeterwoude gaat al vele tientallen jaren het verhaal, dat ergens in de grond een gouden wieg verborgen moet zitten. Een vroegere eigenaar van het ter rein, waarop nu onze brouwerij komt, heeft dit stuk grond lange tijd opengesteld voor de bevol king om er tegen betaling van tien cent te graven. Het leverde hem een aardige duit op, maar de wieg bleef onvindbaar en zal dat ook, nu het terrein is opge spoten, tot in lengte van dagen blijven.

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 6