de toentertijd uitgevoerde reconstruc tie van het kasteelterrein. Aanleiding tot het derde onderzoek was een aantal Romeinse resten, dat enige jaren geleden aan de noordzijde van het Zwietencomplex werd gevon den. Men verlegde de opgravingswerk zaamheden naar een plaats ten oosten van de Weipoortsevliet, waar men een voormalige Rijnoever hoopte te vinden. Er werden echter geen Romeinse resten aangetroffen, hetgeen men toe schrijft aan het afkleien van dit terrein ten behoeve van de dakpanfabricage een tiental jaren geleden. Ook in het vierde gebied zijn veel sporen verloren gegaan. Men zocht hier naar overblijfselen van een oude ringwal, die, naar men dacht, van vroeg-middeleeuwse oorsprong kon zijn. De ringwal was bekend van lucht foto's en bovendien stond op een kaart uit 1747 op deze plaats een huis af gebeeld. Het archeologisch onderzoek heeft deze voormalige boerderij vol ledig bevestigd, maar de ringwal en de dubbele gracht daaromheen, zijn vermoedelijk door het afkleien ver loren gegaan. Het enige, dat toen ge vonden werd, was een aantal houten palen, afkomstig van de zware funde ring van de boerderij en wat bak stenen. Bij de aanleg van een waterafvoer, bestemd voor het opspuiten van het brouwerijterrein, stuitte men nog op een houten tonput, met daarin scher ven en potten. Deze put bevond zich in de wand van een resterend gedeelte van de ringwal. Aan de hand van deze vondsten moest men tot de - in ar cheologisch opzicht - wat teleurstel lende conclusie komen, dat de ring wal van Zoeterwoude niet van vroeg middeleeuwse oorsprong was, maar behoorde tot een 17de of 18de eeuwse boerenwoning, die gebouwd was op een verhoogd en met grachten om ringd stuk grond. (lees verder pagina 6) 5

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 5