één voet nog in de stijgbeugel, achter zijn paard de piste wordt doorge- sleurd. Over de risico's van dit vak praat Chiffre liever niet. Jean Martin daar entegen, kan zeer aangrijpend het verhaal van Nella Baisson vertellen, die eens in het vuur bleef liggen en zodoende vrij ernstige brandwonden opliep. Ook tijdens de Jumping Am sterdam vielen er gewonden, al bleef het aantal tot drie beperkt en waren de verwondingen van minder ernstige aard. De moed, die onder andere Nella Bais son had, om na terugkeer uit het ziekenhuis, toch weer met loshangend haar het vuur te trotseren, is teke nend voor de mentaliteit van de groep en voor de discipline, die Chiffre zijn mensen heeft bijgebracht. Er heerst in deze commune, waarvan alle 'leden' buiten de voorstelling zijn gekleed in zwart/gele pakken, een onderlinge kameraadschap, die het af scheid voor een vertrekkende erg moeilijk maakt. Toch is het verloop in de groep erg groot. Herhaaldelijk or ganiseert Chiffre daarom in Frankrijk selecties, waar merendeels Parijse avonturiers naar toe komen. Alvorens zij worden toegelaten tot de groep, worden zij volgens een uitgekiend schema fysiek en mentaal getest, waarna de overblijvenden worden on derworpen aan een drie a vier maan den lange training. Tien uur per dag oefeningen doen, geen alcohol, vroeg naar bed en daarbij ook rustig eens het eten of de afwas verzorgen. Het werken met Yvan en de sfeer in de groep maken echter, dat de paar maanden, dat zij meetrekken voor de cascadeurs onvergetelijk worden. On danks het feit, dat Chiffre een on voorwaardelijke gehoorzaamheid van hen eist. De méns Chiffre is een soort oermens, zelf een halve Hun. De financiële af wikkeling van zijn zaken interesseert hem niet, maar wel het harde leven buiten. Al laat hij oogluikend toe, dat de jongens van zijn groep zich 's avonds opgedoft naar de cafés en dancings van het dichtstbijzijnde dorp haasten, zélf blijft hij met zijn vrouw thuis, ver weg van alle poespas van diners en ontvangsten, waaraan hij een hekel heeft. Toch ziet hij in, dat hij zal moeten veranderen. De plannen, die Jean Martin voor ogen heeft - een succes volle, buitenlandse toernee - doen Chiffre snel meegaan. Op het pro gramma voor de komende periode staan New York, Canada, Berlijn en Genève. Het is voor Chiffre en zijn ridders te hopen, dat met name het Amerikaanse publiek in enthousiasme en bijval geenszins onder zal doen voor de Hollandse toeschouwers, wier bijval bij iedere voorstelling scheen te groeien. Uiteindelijk worden hier staal tjes van durf en techniek vertoond, die dit zeker waard zijn. 21

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 21