Toon van Dijk is 39 jaar en bijna een kwart eeuw in dienst van Vermeer N.V. Als internationaal chauffeur legt hij per jaar vele tienduizenden kilometers af om Heineken bier naar onze buiten landse afnemers te vervoeren. Vers van 't Vat maakte een 3-daagse reis naar Frankrijk mee en doet daarvan in bijgaande reportage verslag. 'Wagen 43 is binnen' klinkt het door de telefoon en nauwelijks enige ogenblikken later staat in de deuropening van het kantoor in- en uitvoer van de Bossche brouwerij, de man met wie we drie dagen en twee nachten de cabine van een 35- tons motorwagen met aanhanger zullen delen: Toon van Dijk, de 'ambassadeur' van Heineken in Frankrijk, van wie ge zegd wordt, dat hij Parijs beter kent dan Rotterdam. In recordtijd worden alle formaliteiten afgewikkeld: aan de hand van beladings papieren worden 20 pallets bier in de wagen geplaatst, keurig gestouwd, want niets mag gaan schuiven; een functionaris van de douane, die permanent op de brouwerij aanwezig is, controleert de papieren en zet tientallen stempels en handtekeningen; de poortcontrole telt de lading en de douanier verzegelt tot slot de dekzeilen, waardoor douanevrij grens- vervoer gegarandeerd is. Om kwart voor elf is alles klaar voor vertrek. Tenminste, dat dachten we. Maar in Vlijmen, in de garage van Vermeer, moet nog worden doorgesmeerd en olieververst. Van Dijk vindt nog even tijd zijn vrouw te bellen. 'Tot zaterdag' zegt hij, en hij is dan wéér een week niet thuis geweest. Tijdens de eerste kilometers in de camion gaat er een compleet nieuwe wereld voor ons open. Hoog te paard zittend zijn de personenauto's speelgoedwagentjes en kijken we gemakkelijker de huizen bin nen op éénhoog dan op de begane grond. We voelen ons veilig in het verkeer, maar toch ook weer kwetsbaar door het enorme gevaarte van 19 meter lengte achter ons. Maar we zijn wél de 'ridders van de weg' en we weten ons verbonden met alle grote jongens om ons heen. En met de linkerhand half tegen de voorruit aan gedrukt groeten we nagenoeg al het zware verkeer, dat ons tegemoet rijdt. Dat doet Van Dijk, en dat doen wij, na even aarzelen, ook. Op de rontonde bij Breda draaien we mee met een andere wagen van Vermeer in Heineken-kleuren. 'Die komt uit Ant werpen en zal nog wel twee vrachtjes doen voor het eind van de week', zegt Van Dijk. En even voorbij Zundert zien we opnieuw een Vermeer. 'Dat is er een uit Parijs, voor hem zit het erop'. Vlak voor de grens wordt er gestopt voor pro- 14

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 14