J. Bethlehem -96 jaar- blikt terug Heineken in de Vierdaagse Gepensioneerde oud-medewerker denkt nog dagelijks aan goede oude tijd Er is vrijwel geen sportief evenement of ook Heineken geeft in een of an dere vorm acte de présence. Dat was ook dit jaar weer het geval bij de Nij meegse Vierdaagse. Onder leiding van de heer M. Eekels namen 15 medewerkers van onze brouwerijen uit Rotterdam en Den Bosch deel aan dit wandelfeest. De meest moedigen liepen de 50 km af stand, terwijl anderen op de 30 en 40 km hun uithoudingsvermogen probeer den staande te houden. Vol goede moed startte men dinsdag morgen 20 juli voor de route door de Betuwe om al zingend en wandelend te demonstreren, dat bier en sport el kaar broederlijk overeind kunnen hou den. De duizenden Heineken-petjes langs het parkoers zorgden bovendien voor een 'goed lopende' reclamecam pagne. De laatste dag verzamelden onze deel nemers zich bij 'Café Schuttershof' om van hieruit met 13 overgebleven wan delaars, onder de toejuichingen van tienduizenden toeschouwers, als Hei- neken-groep Nijmegen binnen te wan delen. Het parkeerterrein van Restau rant L'Etoile, waar de wandelaars zich bij aankomst moesten melden, bood een fleurige en levendige aanblik door de met vlaggen versierde bier- en li monadekiosken, waar de vermoeide en dorstige wandelaars gulzig hapten in de al of niet alcoholische concern- produkten. De feestelijkheden van de eerste dag werden besloten met een feeëriek vuurwerk op de Waal, aangeboden door Heineken. Bijgaande foto toont de leden van de Bossche Wandelsportvereniging Heineken, die deelnamen aan de Nijmeegse Vierdaagse. V.l.n.r. mej. M. van Elten, de heer J. van Roosmalen, de heer M. Eekels, mej. R. van Amelsfoort, de heer M. van der Steen, mej. W. van Dijk en de heer D. van Roosmalen. Terugziend op een afwisselend en veelbewogen leven, geniet in Huize Wildhoef te Bloemendaal reeds vele jaren van zijn welverdiende rust, onze gepensioneerde oud-medewerker, de heer J. Bethlehem. Wat fantasie en een kleine naamsverandering leveren Methusalem op en deze naam zou waarschijnlijk nóg beter passen bij deze krasse gepensioneerde. De heer Bethlehem is namelijk 96 jaar, maar weet zich op deze hoge leeftijd nog steeds dingen van vele tientallen jaren terug te her inneren. En dit op een wijze, die bij vele jongere gepensioneerden grote bewondering zou wekken. Ruim 30 jaar is de heer Bethlehem gepensioneerd, maar in gesprekken met hem krijgt men nauwelijks de indruk, dat tussen de dagen van weleer, waarover hij zo vol enthousiasme spreekt, en die van vandaag, een zó lange periode ligt. Het zijn evenwel niet deze twee noemenswaardige eigenschappen, die wij hier willen vermelden. Liever laten we de heer Bethlehem af en toe zelf aan het woord. En dan vooral over het Heineken bier. Gewoon, omdat dat voor hem het enige biermerk is, 'waarover niet genoeg gepraat kan worden'. Toen de heer Bethlehem, die zijn jeugd in Amsterdam doorbracht in 1899 door de brouwerij tot vertegenwoordiger voor de stad Rotter dam werd benoemd, viel hem dit aanvankelijk niet zo gemakkelijk. Rotterdam was een volkomen onbekend terrein voor hem. Binnen korte tijd leerde hij deze stad echter kennen en wist hij zich, dankzij zijn enthousiasme en werklust, snel een weg te vinden naar de afnemers. Het was onder leiding van de heer Berkemeier, dat hij een 'prachttijd doormaakte'. 'Vooral omdat ik overal waar ik kwam, geconfronteerd werd met het opmerkelijke feit, dat steeds meer mensen de voorkeur gingen geven aan Heineken bier!' Uit gesprekken met relaties hoorde hij over de enorme bieromzetten in Amerika en van hen ook kreeg hij een aanbieding daar te komen werken. De heer Bethlehem bleef de brouwerij echter trouw, al heeft het idee het Hollandse brouwerijwezen in Amerika te kunnen vertegen woordigen, toch even zwaar opgewogen tegen de enorme klantenkring, die hij in de loop van vele jaren voor de brouwerij had opgebouwd. Pas gepensioneerd, kon hij zich moeilijk van zijn werk losmaken. Dankzij zijn toenmalige chef, werd hij in de gelegenheid gesteld enkele dagen van de week rondleidingen te verzorgen voor onderwijzers en studenten. Op deze manier heeft hij, als altijd het meest in zijn element wanneer hij onder vele mensen was, nog vele prettige jaren doorgebracht. Nu, op 96-jarige leeftijd, volgt hij nog steeds met veel genoegen de uitbreidingen en veranderingen, die binnen het bedrijf plaatsvinden en waarover hij door kennissen uit Vers van 't Vat wordt voorgelezen. Zelf lezen gaat de laatste jaren minder goed. Hij hoopt evenwel - verder in goede gezondheid - nog lange tijd zijn pilsje te kunnen blijven drinken. 19

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 19