Sigaretten als hobby CARNAVAL IN ARUBA (vervolg van pagina 14) Per dag legden ze niet meer dan zo'n 15 kilometer af, maar dat was toch altijd nog voldoende om grote stukken van Noord-Brabant, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland te zien, voor dat ze 18 augustus in Amsterdam kwamen. Om de nachten door te brengen klopten ze steeds aan bij boeren, want op campings konden ze met hun paardje niet terecht. Toen het ondernemend tweetal half september terug was in Engeland, wachtte hun voor elke mijl, die ze in Nederland met hun gipsy-kar hadden afgelegd, een Engels pond (ongeveer 8,50), dat de stamgasten van 'The Cock Inn' bijeenbrachten. Het totaal bedrag bestemden ze voor een kinder tehuis in hun woonplaats. Het trouwe paard Paula moesten ze in Nederland achter laten, maar in de tuin van 'The Cock Inn' in Braintree stond Georgie's eigen paard al weer trappelend te wachten. Daar was vanzelfsprekend ook pub-eigenaar John Roy, die ooit met een snor van 42V2 inch (108 cm) het vermaarde Guinness Book of Rec ords heeft gehaald. Of het boek, dat Georgie Roy wil gaan schrijven over alle belevenissen van de tocht, ook een recordverkoop zal halen, is moeilijk te voorspellen. Maar zeker is het, dat de beide meisjes boordevol verhalen in Engeland zijn teruggekeerd. 'Het is een man, die gewoon nooit iets weggooit. Die blij is met alles wat hij krijgt en dat dan ook allemaal be waart', zeggen mensen, die Einar Gus tavsson wat beter kennen. Dat deze uitspraak inderdaad op waarheid berust, wordt onder andere bewezen door een sigarettenverzame- ling van ongeveer 3000 verschillende soorten en een uitgebreide bieretiket- tencollectie. Einar Gustavsson is werkzaam op de Falkenbrouwerij in Zweden, waar hij chef van de afdeling Mineraalwater en Limonade is. Bovendien staat hij daar bekend als een wat excentriek man. Want het is natuurlijk een wat uitzonderlijk gebeuren, wanneer een brouwerijman de Shah van Perzië in een keurig briefje om één van zijn pri- vé-sigaretten verzoekt en deze na ver loop van tijd nog krijgt ook! Hoe het allemaal is begonnen weten we niet. Wat we wél weten is, dat de heer Gustavsson deze hobby al ruim 32 jaar zeer enthousiast beoefent. Uit alle werelddelen en alle landen van Europa heeft hij sigaretten, terwijl hij daarnaast de trotse bezitter is van enige zeer bijzondere exemplaren, zo als de oorlogssigaret OZO (Oranje Zal Overwinnen), een Deense bevrij dingssigaret, uit Rusland de favoriete sigaret van de Minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko, een sigaret die van Keizer Karei I is ge weest, twee sigaretten uit de koker van Koning Karei IV en sigaretten van verschillende andere Zweedse vorsten. Zijn langste sigaret is 165 mm lang en heeft een doorsnede van 10 mm, z'n allerdunste sigaretje heeft een door snede van 1 mm. Naast de bekende witte sigaretten, zijn er bovendien ro ze, gele, groene, paarse, bruine en grijze exemplaren, vele met bijpas sende, gekleurde filters. Al met al is het een bijzonder indruk wekkende verzameling, die Einar Gus tavsson zorgvuldig in grote dozen, overdekt met glasplaten, bewaart. Zijn collectie is bovendien erg zeld zaam. Slecht twee andere collectio neurs, een Noor en een Amerikaan, hebben een dergelijk aantal sigaret ten, met zoveel verscheidenheid, we- De carnavalsfestiviteiten, welke na die van Buenos Aires wel eens als nummer twee op de wereldranglijst worden ge plaatst, zijn die van het eiland Aruba. Onze Heineken-agenten op Aruba hadden er steeds voor gezorgd, dat er een Heine- ken-wagen in de optochten meereed. Dit keer was besloten hier een rijdende bier ton aan toe te voegen, die daarvoor spe ciaal uit Holland kwam. Mét de enorme aantallen Heineken-shirt- jes en petjes en niet te vergeten de dui zenden flesjes bier, die werden gedron ken, leek het Arubaanse carnaval wel haast een Heineken carnaval. ten te vergaren. Onderling is er dan ook regelmatig contact tussen deze 'grote drie' en wordt er geruild. Los van deze sigaretten- en bieretiket- tenverzamelingen, treedt de heer Gus tavsson onder de schuilnaam Max G. op als amateur-goochelaar tijdens brui loften en feestavonden. Zijn favoriete goochelnummer bestaat, vanzelfspre kend, uit een sigaretten-act. 15

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 15