GRONDWERK BEGONNEN 1 In Zoeterwoude is men sinds enige tijd zeer druk bezig met het grondwerk van het terrein, waarop over vier jaar de eerste fase van de nieuwe brouwe rij gereed zal komen. De eerste stappen voor dit karwei wer- ZOETERWOUDE den begin juni ondernomen. De werk zaamheden betroffen toen in hoofd zaak de aanleg van grondophogingen, de zgn. 'perskaden', welke nodig zul len zijn bij het opspuiten van het ter rein. Hiervoor werden tevens plastic buizen aangebracht, die in nieuw te 2 graven sloten uitmonden. Deze dienen voor de afwatering van de opgespoten terreinen. De perskaden, welke op ver schillende afstanden van elkaar zijn aangelegd, hebben als doel het zand tegen te houden. Tijdens de graafwerkzaamheden stuit te men op een oud, gemetseld funde ringswerk. Een overblijfsel van het Poortgebouw, dat twee eeuwen terug bij het Kasteel Van Zwieten hoorde. Deze oude wal, die men kortweg de Poort van Zwieten noemde, bleek zo taai en hard, dat men eerst na het zgn. 'afbeulen', de grote steenblokken kon verwijderen. Gealarmeerd door deze 'vondst' en die van enige oude scherven, kwam de Oudheidkundige Dienst uit Amersfoort een kijkje nemen op het toekomstige brouwerijterrein. Nauwlettend sloeg men tijdens de graafwerkzaamheden de verrichtingen van de dragline gade, maar tot nu toe werden er geen zaken van archeologische waarde gevonden. Eind juli was het werk reeds zodanig gevorderd, dat alle perskaden gereed waren. Tot september zal men nu nog veel werk moeten verrichten, teneinde een goede afwatering te verkrijgen. Daarna, begin september dus onge veer, zal men kunnen beginnen met het opspuiten. Het zand hiervoor betrekt men vanuit een aan te leggen recreatiegebied in de omgeving van Voorschoten, waar een enorme zandzuiger het zand in een 8 km lange pijpleiding zal brengen, welke doorloopt tot aan het werkter rein. 1 Een dragline bezig met het graven van een zgn. sleuf. Een vrachtauto zorgt voor het transport van de uitgegraven grond, die voor de perskaden wordt ge bruikt. 2 Het zogeheten 'afbeulen' van de over blijfselen van de Poort van Zwieten. 3 De Poort van Zwieten.

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 7