gedistilleerd en wijn nieuwe concernpeilers Gedistilleerd en wijn. Dat zijn naast bier en frisdranken de nieuwe peilers van het Heineken concern. In betrek kelijk korte tijd is Heineken van bier brouwerij uitgegroeid tot drankenin dustrie. Met sinds kort Bokma in Leeuwarden als een volledige dochter onderneming, met een 50% deelne ming in Coebergh's Verenigde Distil leerderijen te Schiedam, met een (minderheids) belang in N.V. Handel- mij. v/h J. A. van Olffen in Hattem, doet Heineken op de gedistilleerd- en wijnmarkt geducht van zich spreken. Hoewel we in de loop van dit jaar nog uitvoerig op de verschillende produc tiebedrijven in deze sector zullen in gaan, willen we in dit nummer van Vers van 't Vat ai vast een indruk ge ven van wat er in de gedistilleerd- en wijnmarkt allemaal gaande is. Temeer omdat zeer velen van onze lezers zo langzamerhand in hun werk niet meer alleen met bier te maken hebben, maar ook met de andere peilers van ons concern. Sprak men enige tijd terug nog van 'diversificatie', thans zijn de activiteiten in Nederland op dit gebied het werkterrein geworden van wat men nu nog in de wandelgangen noemt de 'Afdeling Gedistilleerd en Wijn', die onder leiding staat van drs. G. van Schaik. 'Een brouwerij, die in gedistilleerd en wijn gaat doen, begint - net als bij voetbal - in de derde klasse en niet in de ere-divisie zei drs. van Schaik nog eind februari in een ge zamenlijke vergadering van de Onder nemingsraden. Dat wij in zo korte tijd toch tot de ere-divisie zijn gaan beho ren, getuigt van een doelbewuste aan pak. Op de motieven van Heineken om ook in dit deel van de markt door te stoten, willen wij in dit korte bestek niet ingaan. Vast staat wel, dat Hei neken door het bier bijzonder goed in gevoerd is in de horeca-sector en dat we in de thuisverbruik-sector (levens middelenhandel en slijterijen) beschik ken over een goed georganiseerd ver koopapparaat. De kanalen om onze producten af te zetten zijn dus ter dege aanwezig. Bepalen we ons allereerst tot gedis tilleerd, dan kunnen we zeggen, dat in 1970 in Nederland meer dan 68 miljoen liter gedistilleerd werd gecon sumeerd. Als we spreken over 68 mil joen liter gedistilleerd, dan moet hier aan toegevoegd worden de uitdrukking 'tel quel'. Tel quel is de aanduiding voor: ongeacht de sterkte. Ter ver duidelijking even een voorbeeld: 5 liter bessenjenever a 20% alcohol 5 liter tel quel, of 1 liter a 100 volume al cohol. Indien men voor de statistiek de cijfers herleidt, doet men dit naar 100 pro- Foto boven: De bottelapparatuur van Coebergh' Verenigde Distilleerderijen te Rotterdam. Foto hiernaast: Een gedeelte van de filterappara- tuur van de distilleerderij van Coebergh aan de Maaskade in Rotterdam. 3

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 3