1. Het transport van de rompen naar de felsmachine. 2. Op verschillende punten in het pro- duktie-proces vindt een kwaliteitscontrole plaats. 3. De blikjes, voorzien van deksel, ver laten de droogoven. 4. De blikjes worden op pallets naar de brouwerij vervoerd. 5. Een Display, die duidelijk de voor delen van blikbier aan de consument laat weten. Als we U er nog bij vertellen, dat de bussen met een snelheid van zo'n 400 stuks per minuut worden 'gedraaid', dan kunt U zich wel voorstellen, dat er een heel machinepark aan de pro ductie van bussen te pas komt. Bier in blik is de laatste tijd geweldig in opmars. Zó zelfs, dat we gerust kunnen spreken van een bliksemop- mars. Hoewel het aandeel van het blikbier in de totale omzet nog betrek kelijk gering is, en dus nog alle moge lijkheden tot verdere groei heeft, wor den er thans meer dan 10 miljoen blikjes per jaar verkocht. En omdat de zomer eigenlijk nog maar net begonnen is, verwacht men dat de blikbierverkoop in de komende maanden zeker het vier voudige zal zijn van wat er in de afge lopen zes maanden is omgezet. Want blikbier is bij uitstek een product, dat hoort bij de recreatie. Heineken stimu leer de vraag naar bier in blik door 1 kleurrijke advertenties in radio-, tv- en opiniebladen, die letterlijk als blikvan ger hun werk zullen doen, én door het beschikbaar stellen van reclamemate riaal, waarmee de winkelier zijn klan ten op blikbier kan attenderen. Van de blikfabrikant is inmiddels de slogan 'Blij met bier uit blik' zeer bekend ge worden. Omdat bier in blik zo in trek is, leek het ons aardig om de productie van bierblikjes eens in grote lijnen te vol gen en U te vertellen wat er zoal aan de productie vast zit. In de 160 jaar, dat de blikverpakking bestaat, heeft dit artikel een enorme groei doorge maakt. Een kijkje in supermarkt, dro gisterij, doe-het-zelf-winkel en slijterij zal U daarvan overtuigen Hoe wordt nu zo'n busje gemaakt? Wol het prin cipe is eigenlijk heel eenvoudig Een plaatje blik wordt tot een cilinder, de romp van de bus, gebogen. De bei de kanten worden omgezet, aan elkaar gesoldeerd en het deksel wordt op de romp gefelst. De bodem wordt later, na het vullen, door de brouwerij aan gebracht. En dat is dan de bierbus. In alle fasen van de produktie wordt de kwaliteit scherp in het oog gehou den. Een belangrijk onderdeel hiervan is de controle op de lekdichtheid van de bussen, waarvoor een aparte ma chine staat opgesteld. Natuurlijk vindt er een aantal voorbe werkingen plaats vóór een plaatje tot bus wordt verwerkt. Bij Thomassen Drijver Verblifa N.V. komt het blik in rollen van zo'n tien ton binnen. Die rollen worden tot platen geknipt. Het formaat van die plaat hangt af van de soort bus, die gemaakt wordt. Als de toekomstige inhoud van de bus dat vraagt, wordt de plaat gelakt. Dat wil 2

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 12