ONDERNEMINGSRADEN BESPRAKEN JAARVERSLAG Eén dag na de Algemene Vergadering van Aandeelhou ders werd in de Gijsbreghtkelder van de brouwerij Mauritskade te Amsterdam de gezamenlijke vergadering van de Ondernemingsraden gehouden. Voor het eerst waren hierbij ook de leden van de het vorig jaar samen gestelde Ondernemingsraad van Vrumona aanwezig. Tijdens deze bijeenkomst werd door de heer J. F. Stap een toelichting gegeven op het jaarverslag 1969/70, terwijl ook werd stilgestaan bij de ontwikkeling van de bier- en frisdrankenmarkt van de afgelopen jaren. Q.R. VRUMONA VOOR T EERST AANWEZIG De totale binnenlandse bierom- zet van Heineken en Amstel sa men is vanaf 1948/49 (het jaar, waarin de bieromzet van de naoorlogse jaren het dieptepunt had bereikt) ruim negen maal zo groot geworden. Immers in 1948/49 was de binnenlandse omzet van deze twee merken 431.000 hectoliter, terwijl hun omzet in het afgelopen boek jaar 3.898.000 hectoliter be droeg In vergelijking tot het boekjaar 1968/69 is deze stij ging 521.000 hectoliter ofwel 12,1%. In het jaar 1970 bedroeg het totale bierverbruik per hoofd van de bevolking in Nederland 55,6 liter. Dat is 5,3 liter meer dan in het jaar daarvoor. Van deze 55,6 liter nemen Heineken en Amstel samen 30 liter voor hun rekening, wat neerkomt op ongeveer 54% van de binnen landse biermarkt. Brnnen ons concern verhoudt zich het flessebier tot het fust bier als 2 1, dat wil zegen, dat tweederde van ons bier in fles sen en éénderde van ons bier in fusten wordt afgeleverd. Maken we dan nog verschil tussen de 30 cl en de 50 cl. fles, dan komt het er globaal op neer, dat De enige dames in het gezelschap van Ondernemingsraadsleden, Mej. A. M. Wesseiing en Mevr. M. Th. Hop-Kol- dijk, in discussie met enkele van hun mannelijke collega's. Vat rief, ubli- nge- oon- mse het met ang- iet? mel- if U >gen zult heb- iebt 'At- dan de g te iden gen' zult ver niet tgen olgt, ster- zijn. stes ae Dlub te jend iefst iuwe club laan wee én ge- naar laag i/ens i de ;hie- faal, /Cr. inis- JUR Lopend boekjaar Bekijken we de omzetcijfers van de eerste vier maanden van het lopende boekjaar (oktober tot en met december 1970 en janu ari 1971) en vergelijken we die resultaten met de cijfers in de overeenkomstige periode van het vorig jaar, dan zien we een stijging op de binnenlandse markt van 20% en een toename bij export van 11%. Afgaande op de voortgaande stijgingen is de nieuw te bou- Frisdranken Ten aanzien van de frisdranken- markt haalde de heer Stap aan, hetgeen door de heer Wittert van Hoogland tijdens de Alge mene Vergadering van Aandeel houders hieromtrent was ge zegd. Deze tekst luidde: 'Voor de frisdrankenmarkt zien wij de komende jaren eveneens een goede ontwikkeling weggelegd. Wij zullen ons aandeel in deze markt trachten te vergroten. De uitbreiding van ons assortiment (met Lemon Dry en Orange Dry van SiSi, alsmede de Royal Club produkten Bitter Lemon en Bitter Orange) zal daarbij een belangrijke ondersteuning zijn. Ons drankenpakket achten wij voorts niet volledig zonder een redelijk marktaandeel in de ge distilleerd- en wijnsector. Ons beleid zal er dan ook in de toekomst op gericht zijn, onze afnemers een zo volledig moge lijk drankenassortiment aan te bieden, d.w.z. een pakket van bier, frisdranken, gedistilleerd en wijn. Wij hebben U reeds eerder ge meld, dat ons aandeel in de gedistilleerd markt na volledige overname van Coebergh 8 a 9% zal bedragen. Zeer bepaald zal ons beleid erop gericht zijn dit aandeel te verhogen. Het zal ons daardoor mogelijk zijn op de meest efficiënte wijze ge bruik te maken van onze ver kooporganisatie'. De heer Stap vermeldde voorts de uitbreiding van de buiten landse belangen van Heineken, welke onlangs heeft plaatsge vonden. Hieromtrent kunt U evenwel in een apart bericht in dit nummer kennis nemen. Tijdens de middagbijeenkomst werden korte inleidingen gehou den door de heren P. Bol, die sprak over de voordelen van de girale betalingen, en G. van Schaik, die een uiteenzetting gaf over de gedistilleerd- en wijnmarkt. Op dit laatste onder werp komen we in een van de volgende nummers van Vers van 't Vat uitvoerig terug. De heer Wittert (tweede van links) in Besprek met enkele leden van de On dernemingsraad, tweederde bestaat uit 30 cl. flessen en éénderde uit 50 cl. flessen, waaruit blijkt dat de z.g. kleine fles bijzonder aan slaat. Ook het blikbier is het afgelopen boekjaar sterk geste gen, en wel van 10.000 hecto liter tot 23.000 hectoliter. In de totale bieromzet binnenland is dit evenwel nog maar 0,6 Overzicht bierconsumptie Een overzicht van de biercon sumptie in de ons omringende landen geeft voor 1969 het vol gende aantal liters per hoofd te zien' Duitsland 136 liter Belgiè 126 liter Nederland 50 liter Frankrijk 41 liter Italië 11 liter Denemarken 102 liter Engeland 98 liter U.S.A. 67 liter Aangetekend kan worden dat men in Zuid-Duitsland (230) heel wat meer bier drinkt dan in Noord-Duitsland (55), terwijl ook voor ons land het gemid deld aantal liters per hoofd bij voorbeeld in Limburg (75) aan zienlijk hoger ligt dan in het noorden (30). Export De export van ons bier heeft in vergelijk met het boekjaar 1948/49 ook een flinke stijging te zien gegeven. In het genoem de jaar bedroeg de export 181.000 hectoliter; in het boek jaar 1968/69 was dit 1.1 12.000 hectoliter en in het afgelopen boekjaar 1.184.000 hectoliter. Een stijging in het laatste boek jaar dus van 6,5%, waarbij moet worden aangetekend, dat door het in licentie brouwen van Heineken bier in Luton (Enge land) de daar verkochte hecto liters niet meer in het exportto taal worden opgenomen. De ver koop van het in Luton onder onze controle gebrouwen Hei neken bier blijkt een groot suc- België Nederland Duitsland Italië Frankrijk Denemarken Engeland U.S.A. 52 liter 48 liter 42 liter 26 liter 16 liter 41 liter 22 liter 81 liter wen brouwerij in Zoeterwoude, die aanvankelijk een geplande begincapaciteit van circa 1 mil joen hectoliter zou krijgen, in opzet vergroot tot circa 11/2 miljoen hectoliter. De in bedrijf- stelling van deze nieuwe brou werij wordt eind 1974 verwacht. Omzetstijgingen, welke zich in de tussenliggende periode voor doen, zullen worden opgevangen door uitbreidingen van de brou werijen in Den Bosch en Am sterdam, alsmede door het, in overleg met de vakorganisaties en ondernemingsraden, overgaan op de drieploegendienst. ces. De totale omzet zal in de, op 1 april aanstaande aflopen de periode van één jaar, onge veer 300.000 hectoliter bedra gen, terwijl in het jaar daarvoor de omzet nog maar 100.000 hectoliter was. Ook voor onze frisdrankensector (Vrumona) kunnen we op een gunstig jaar terugzien. De ver kopen van frisdranken stegen in het afge'open boekjaar met 12,3% tot een totale omzet van 1.219.000 hectoliter. Ons markt aandeel in de binnenlandse om zet van frisdranken bedraagt thans ruim 16%. In 1970 werd in Nederland per hoofd van de bevolking 52,6 liter frisdrank gedronken. Het jaar daarvoor waren de cijfers voor Nederland en de omringende landen als volgt: 5

Vers van 't Vat | 1971 | | pagina 5